Rezultate remarcabile ale micilor rugbiști din Maramureș

În acest weekend, la Gura Humorului, a avut loc Trofeul Moldovei la Mini-Rugby. Aceasta a fost, de fapt, etapa a 4-a și ultima din circuitul național.

CS Florin Popovici Baia Mare a participat cu două echipe, iar munca și dăruirea micilor sportivi a oferit rezultate pe măsură. Ambele echipe, de U10 și U12, s-au clasat pe podium.

La U10, echipa băimăreană a obținut trei victorii din tot atâtea meciuri, 40-30 cu Steaua, 15-10 cu Șoimii București și 30-10 cu Gura Humorului 2. În semnifinală, au întâlnit Gura Humorului 1. După timpul regulamentar, scorul a fost de 15-15, astfel că cine avea să înscrie primul eseu mergea în finală. Băimărenii au izbutit acest lucru, ajungând în ultimul act, unde au înfruntat Șoimii București. De această dată, sorții au zâmbit echipei adverse, care și-a adjudecat locul 1, după 15-10.

La U12, băimărenii au obținut două victorii în grupe, 25-5 cu Dragonii Sibiu și 15-5 cu Warriors Timișoara. CS Florin Popovici a continuat lupta pentru podium. Și rezultatele obținute au fost 0-25 cu CS Brenndorf și 0-30 cu Șoimii București. Ca atare, echipa U12 s-a clasat pe locul 3, iar cea U10, pe locul 2. „Acest sfârșit de săptămână a fost plin de distracție și voie bună. Am jucat rugby cu plăcere și rezulatul a fost pe măsură, locul 2 la categoria U 10 și locul 3 la U 12. Felicitări copiilor!”, arată Andrei Petrușca.