Reușite spectaculoase pentru echipele ACS Fotbal Feminin Baia Mare

În acest weekend, senioarele ACS Fotbal Feminin Baia Mare au primit vizita senioarelor fotbaliste de la Atletic Dobreta, pe Stadionul „Viorel Mateianu”.

După victoria din etapa trecută, 14-0 cu Olimpic Star Cluj, fetele antrenate de Dani Lupuți au făcut spectacol din nou! De data aceasta s-au oprit cu diferența de scor la 13-0, prin reuşitele lui: Dariana Indrei 4 goluri (min. 23, 31, 54 şi 74), Georgiana Marița 3 goluri (min. 5, 12 şi 47), Anamaria Szamok 1 gol (min. 10), Dariana Szalay 1 gol (min. 51), Alexandra Buftea 1 gol (min. 64), Camelia Daneliuc 1 gol (min. 71), Lorena Puja 1 gol (min. 90) şi autogolul adversarelor din min. 77 (Gabriela Răducan).

Îmbucurătoare este evoluția în creştere a jucătoarelor din Baia Mare, 27-0 este golaverajul din ultimele 2 meciuri de campionat (Liga 2 Feminin). Formula de start: Cosma Florina – Larisa Olar, Camelia Daneliuc, Cristina Rus, Diana Butuza – Alexandra Buftea, Dariana Indrei, Anamaria Şamok, Georgiana Marița – Dariana Szalay, Raluca Dragoş. Au mai jucat: Andreea Gulin, Maria Danciu, Lorena Puja, Georgiana Pâtcă şi Cristina Maroşan. Rezervă neutilizată: Giulia Florean. Antrenor principal: Daniel Lupuți. Etapa viitoare (duminică 15 octombrie) va avea loc derby-ul seriei: Olimpia Gherla – Fotbal Feminin Baia Mare.

27 goluri la senioare, victorie la junioare

În acest weekend, junioarele ACS Fotbal Feminin Baia Mare au primit vizita junioarelor fotbaliste de la CS United Bihor, pe stadionul din cartierul Ferneziu. În urma unui meci spectaculos, gazdele băimărene s-au impus cu 6-5, dar nu fără emoții, întrucât au condus cu 4-1, dar fiind egalate, și-au găsit puterea să revină pe tabelă și să se impună. La începutul meciului, s-a păstrat un minut de reculegere pentru trecerea la cele veșnice a mamei antrenorului clubului oaspete, Csabi Ficuț.

Jocul s-a dovedit foarte disputat, iar băimărencele au început excelent, chiar au condus cu 4-1. La pauză s-a intrat cu 4-2, iar imediat după debutul celei de-a doua reprize, oaspetele au mai înscris de două ori, astfel că s-a făcut 4-4. Din fericire, a urmat o nouă perioadă de dominare a băimărencelor, materializată prin două goluri, pentru ca în ultimul minut de joc, oaspetele să mai înscrie încă o dată.

Ca atare s-a încheiat 6-5 pentru echipa antrenată de Dani Lupuți. Dar trebuie remarcată prestația jucătoarei băimărene Andreea Cândea, care a devenit și MVP-ul jocului, după ce a înscris 5 goluri, toate din acțiuni spectaculoase, spre deliciul celor aproximativ 50 de spectatori, ceea ce la un meci de junioare la fotbal feminin este, cu siguranță, o performanță. Celălalt gol înscris pentru Baia Mare aparține Dianei Bandea. Trebuie punctat faptul că Andreea Cândea a revenit de la naționala României U15, acolo unde a fost convocată în premieră și a și înscris un gol. Ar fi un lucru benefic ca tot mai multe tinere să aleagă fotbalul ca și sport și, de ce nu, să facă performanță. După 2 etape, junioarele ACS Fotbal Feminin Baia Mare se află pe primul loc, cu punctaj maxim, urmând să se deplaseze la Timișoara, pentru meciul cu echipa ACS Roma Florin Pădurean.