Reușite frumoase pentru pentru echipele ACS Fotbal Feminin Baia Mare

Weekendul a adus din nou meciuri pentru cele două echipe ale ACS Fotbal Feminin Baia Mare, cea de senioare și cea de U15. Din fericire, ambele au câștigat.

Echipa mare a câștigat fără drept de apel în fața echipei AS Roma Florin Pădurean Timișoara, cu un neverosimil 8-0. Domnițele Râului au izbutit un joc consistent, materializat printr-o dominare clară pe parcursul celor 90 de minute.

Practic toate fetele din lot au intrat în teren, reușind să dezvolte o posesie foarte bună și să înscrie de 8 ori. Au marcat: Georgiana Marița (min. 5), Alexandra Buftea (min. 30 şi min. 42), Diana Butuza (min. 33), Andreea Gulin (min. 44), Denisa Olar (min. 50 din penalty), Camelia Daneliuc (min. 56), Anamaria Samok (min. 84).

Din păcate, a venit și o situație nedorită. Jucătoarea Georgiana Marița a părăsit terenul în minutul 20, în lacrimi, după o intrare urâtă a adversarei, fiind suspectă de o entorsă, ca atare va lipsi minimum 2-3 săptămâni.

Campionatul se întrerupe 2 săptămâni, etapa viitoare fiind programată duminică 5 noiembrie, ora 11:00 când vom juca în deplasare la Politehnica Timişoara 2.

ACS Fotbal Feminin Baia Mare (antrenor Daniel Lupuți): Florina Cosma (min. 60 Amelia Dumitraş) – Lorena Puja, Camelia Daneliuc, Cristina Rus, Denisa Olar – Alexandra Buftea (căpitan), Andreea Gulin, Diana Butuza, Anamaria Samok – Georgiana Marița (min. 20 Cristina Maroşan), Georgiana Pâtcă (min. 60 Daria Asuajan). Așadar trebuie să spunem că, cu toate că vorbim despre meciuri de Liga 2, fotbalul feminin băimărean înregistrează victorii, în comparație cu cel masculin, unde vorbim mai mult despre dezamăgiri. Felicitări fetelor la fotbal! Și acum ne deplasăm și la junioare!

De remarcat parcursul perfect al junioarelor noastre, care s-au făcut remarcate prin victoria superbă cu CSM Unirea Alba Iulia U15, cu 1-4 în deplasare, după ce la pauză a fost 1-1.

Etapa a 4-a a adus o nouă victorie concludentă pentru junioarele U15 din Baia Mare, de data aceasta în deplasare cu reprezentanta clubului CSM Unirea Alba Iulia (meciul a avut loc la Petreşti, județul Satu Mare – cei din Alba Iulia fiind în parteneriat cu Daliana Carei). După o primă repriză echilibrată, scor 1-1, a ieşit la rampă jucătoarea noastră Andreea Cândea care a rezolvat cele 3 puncte prin goluri extrem de frumoase, efectiv uimind spectatorii prin prestația sa excelentă. După 4 etape, ACS Fotbal Feminin Baia Mare este pe locul 1 detaşat cu 4 meciuri, 4 victorii, 12 puncte (maxim) şi un golaveraj categoric: 22-8. Etapa viitoare, sâmbătă 4 noiembrie, vom juca tot în deplasare, la Athletic CS United Bihor (ocupanta locului 2 din seria noastră).