Caz de dispariție în Baia Mare: autoritățile fac apel la populație - 4 ore în urmă
Premianții Ligii 4 – juniori U19 - 5 ore în urmă
Un jurnalist de la „The Times”, în documentare la ITPF Sighet - 7 ore în urmă
Cupa „Codrului”, organizată de Școala Gimnazială Băsești: profesori din școlile partenere s-au reunit pe terenul de fotbal - 8 ore în urmă
„Danțu’ la șură” revine la Băsești pe 5 iulie - 8 ore în urmă
„MândrIE Maramureșeană” revine la Muzeul Satului Baia Mare: trei zile de tradiție, muzică și experiențe autentice - 8 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” continuă experiența ECMO: un caz critic tratat prin terapie de oxigenare extracorporeală - 9 ore în urmă
Cercetări ale polițiștilor în cazul unui adolescent găsit fără suflare în Groșii Țibleșului - 9 ore în urmă
„SCURT ISTORIC”, expoziție a elevilor de la Colegiul de Arte Baia Mare - 11 ore în urmă
„Tradiție. Educație. Comunitate. Viitor.”: Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” a marcat cinci decenii de activitate educațională - 11 ore în urmă
Reuniunea Învățătorilor greco-catolici din Maramureș, de la 1894. Protocolul, document păstrat până azi
Înființată în anul 1883, Reuniunea învățătorilor greco-catolici din Maramureș a fost singura formă de organizare a învățătorilor din fostul comitat Maramureș, cu sediu la Sighet. Anual, în cadrul ședințelor reuniunii, învățătorii prezentau obstacolele cu care se confrunta învățământul primar și gimnazial românesc, dintre care amintim: lipsa manualelor școlare și a materialului didactic, renitența părinților în a-și trimite copiii la școală și, nu în ultimul rând, încercările repetate ale autorităților civile de a transforma școlile confesionale în școli de stat.
În cadrul programului „Exponatul lunii”, aducem în atenția publicului „protocolul” (procesul verbal) al Reuniunii învățătorilor confesionali din cadrul Vicariatului Greco-Catolic al Maramureșului, desfășurată la Ieud, în 31 mai 1894. Reuniunea învățătorilor de la Ieud, ținută în urmă cu 130 de ani, a fost prezidată de vicarul Tit Bud. La aceasta a luat parte atât conducerea reuniunii, cât și 36 de învățători din districtele protopopești Vișeu, Ieud, Iza, Cosău, Sighet și Mara ale vicariatului maramureșean.
După Sfânta Liturghie, oficiată în memoria învățătorilor trecuți în eternitate, dascălul Grigore Dunca din Ieud a ținut „o prelegere practică din istoria naturală” (științele naturii). Ulterior, a fost aleasă noua conducere a Reuniunii și au fost aduse la cunoștința celor prezenți mai multe informații de actualitate. Premiul de 5 florini – pus la dispoziție de vicarul Bud pentru dascălul care a altoit cel mai mare număr de pomi fructiferi – a fost câștigat de Vasiliu Radu din Văleni, iar cel de 10 florini – oferit de ablegatul (deputatul) dietal Petru Mihaly pentru dascălul care a inițiat cel mai mare număr de școlari în altoirea pomilor fructiferi – a fost dobândit de Teodor Mihnea din Valea Porcului (astăzi, Valea Stejarului).
Potrivit documentelor ecleziastice păstrate în colecția muzeului nostru, reuniunile învățătorilor greco-catolici din Maramureș s-au desfășurat până în anul 1905, motivul principal de interzicere a acestora constând în transformarea școlilor confesionale românești în școli de stat.
Imagini și text, Muzeul Județan de Istorie și Arheologie Maramureș















