Premieră la Spitalul de Pneumoftiziologie din Baia Mare - 7 minute în urmă
Gică Petrescu, 20 de ani de la dispariție - 36 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 18 iunie 2026 - 41 minute în urmă
Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 11 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 14 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 15 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 16 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 16 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 16 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 16 ore în urmă
Sfântul Apostol Codrat este pomenit în Calendarul Ortodox al zilei de 21 septembrie
Sfântul Codrat a fost unul din cei 70 de apostoli (ucenici ai Mântuitorului) şi a făcut cunoscută Evanghelia, vestea întrupării şi a lucrării mântuitoare a lui Hristos, în Atena şi Magnezia (Tesalia de răsărit). Acesta fiind om vechi si mult știutor a predicat cuvântul Domnului în Atena si în Magnesia. Și luminând pe mulți cu învățătura dogmelor, i-a adus la lumina cunoștinței lui Dumnezeu. Pentru aceea l-au alungat persecutorii de la turma sa din Atena. Predica sa a avut efecte profunde, reușind să stingă focul jertfelor păgânești și să zdrobească idolii.
Pentru propovăduirea cuvântului lui Dumnezeu a suferit mult, fiind lovit cu pietre, închis şi torturat prin înfometare. A trecut la veşnicie, mărturisindu-l pe Hristos, în timpul împăratului roman Hadrian (117-138).
Tot în această zi este pomenit Sfântul Prooroc Iona și preacuviosul Părinte Iona Savoitul.
Lăcrimioara ZOTA








