Restricții de circulație pe podul din Rogoz, de pe DJ 171C - 1 oră în urmă
Primăria Desești caută soluții suplimentare pentru alimentarea cu apă a comunei - 1 oră în urmă
„Sântionul de Primăvară” la Tăuții-Măgherăuș: Tradiție, povești și mărțișoare - 2 ore în urmă
A apărut primul număr din 2026 al revistei de cultură „Nord Literar” - 2 ore în urmă
710 copii din Tăuții-Măgherăuș vor beneficia de programul „Masă sănătoasă” în 2026 - 2 ore în urmă
14 elevi ai Școlii Gimnaziale „Ioan Slavici” Tăuții de Sus au participat la un schimb de experiență în Polonia - 2 ore în urmă
Decizie a Primăriei Baia Mare privind parcarea pe strada Oborului - 2 ore în urmă
Zeci de misiuni ale jandarmilor maramureșeni în weekend: amenzi de aproape 8.000 de lei - 2 ore în urmă
ZYA, artista din Baia Mare, s-a calificat în semifinala Eurovision 2026 - 3 ore în urmă
FRF a transmis dosarul de candidatură pentru organizarea finalei Europa League din 2028 sau 2029 - 4 ore în urmă
PS Timotei a săvârșit Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite în Parohia Ardusat (FOTO)
Vineri după-amiază, 16 aprilie, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Ardusat, Protopopiatul Chioar.
Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Liturghia Darurilor înainte sfințite, numită și a Sfântului Grigorie Dialogul, episcopul Romei. Din soborul slujitor au făcut parte: părintele Nicolae Petruș, protopopul Chioarului, părintele Ciprian Coza, secretar protopopesc, părintele paroh, Florin Florea, arhidiaconii Dumitru Botiș, inspector social eparhial și Gherasim Nap, precum și alți preoți invitați.
Răspunsurile la strană au fost date de o parte a membrilor Corului „Arhanghelii” al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului dirijat de Pr. Dr. Petrică Covaciu.
La momentul Chinonicului, solista Iulia Ioana Vlad, elevă la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” și a Școlii Populare de Artă din Baia Mare a interpretat o cântare specifică Postului Mare.
La final, părintele paroh a mulțumit ierarhului pentru prezența în mijlocul credincioșilor și a dăruit Preasfinției Sale o bederniță brodată și un coș cu flori, informează Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil Comunicații Media-online.


















