Prognoză meteo pentru Maramureș, sâmbătă 27 iunie 2026 - 24 minute în urmă
„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 10 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 12 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 14 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 14 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 14 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 15 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 15 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 17 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 17 ore în urmă
După reabilitare, Palatul Cultural din Sighetu Marmației se va numi Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” (GALERIE FOTO)
Joi, 18 iunie, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a efectuat trei vizite pastorale în Protopopiatul Sighet, oferind îndrumări pastoral-misionare şi administrativ-gospodărești.
Potrivit arhid. Adrian Dobreanu, responsabil Comunicații Media-online, prima vizită a avut loc la Palatul Cultural din Sighetu Marmației, care, după finalizarea lucrărilor de reabilitare, va purta denumirea de Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul”. Este cel mai important edificiu din întreaga Patriarhie Română în care nu mai există un proiect de reabilitare a unei construcții culturale de o asemenea anvergură, iar ca sumă accesată pentru proiect este a doua ca valoare după Palatul Patriarhal din Dealul Mitropoliei.
Au fost prezenți arhid. Teodosie Bud, consilier eparhial economic, pr. dr. Bogdan Gavra, pr. Virgil Jicărean, consilier eparhial al sectorului patrimoniu sacru și picură bisericească, pr. Dan Ioan Sidău – directorul administrativ al edificiului, ing. Mircea Lețiu, precum și persoanele implicate în implementarea acestui proiect.
S-a analizat stadiul lucrărilor până în prezent, precum și unele aspecte tehnice și de înfrumusețare ale palatului, cum ar fi vitraliile, culorile folosite ș.a.
A doua vizită pastorală a avut loc la Mănăstirea „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Săpânța – Noul Peri, stareță fiind monahia Agnia Ciuban. Ultima vizită a Preasfințitului Părinte Episcop Iustin a fost în Parohia „Nașterea Maicii Domnului”, comunitate care este păstorită de pr. Iustin Leon Luțai.









