Andreea Ghițiu a lansat un proiect de suflet la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 11 ore în urmă
Portret de artist: Ioana Călăuz, poezia ca formă de libertate - 13 ore în urmă
Ovidiu Oanță, băimăreanul de cursă lungă devenit un reper al știrilor naționale - 13 ore în urmă
Seceta începe să lase robinetele fără apă în Maramureș - 13 ore în urmă
Nadia Comăneci a primit titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universității din Montreal - 14 ore în urmă
Mâine, recital de pricesne la Berința la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 14 ore în urmă
Să îl cunoaștem pe Andrei Coteț, un tânăr cu visuri mărețe în producția muzicală! - 14 ore în urmă
De astăzi, vinietele din Bulgaria sunt mai scumpe. Noile tarife pentru șoferi - 15 ore în urmă
Povestea Mănăstirii din Băsești - 15 ore în urmă
Patrimoniul maramureșean unește culturi: Eveniment special dedicat Zilei Internaționale a Prieteniei, la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare - 16 ore în urmă
Rata de infectare: Un oraș și patru comune în topul 5 al incidenței în Maramureș. 13 UAT-uri nu au cazuri de COVID-19. Vezi situația pe localități
Numărul cazurilor de COVID-19 în Maramureș a înregistrat o mică creștere față de raportarea de ieri. Iată cifrele aferente zilei de 14 martie, cele mai recente publicate de DSP Maramureș! În total, în ultimele două săptămâni, s-au înregistrat 1.200 cazuri de COVID-19 în județ. Asta înseamnă o incidență de 2,29 cazuri de COVID-19 la mia de locuitori.
Astăzi, 14 martie, avem mai multe localități în carantină zonală, respectiv comunele Recea și Șișești, orașul Tăuții Măgherăuș, localitatea Arduzel, sat aparținător orașului Ulmeni și comuna Coltău. În ceea ce privește numărul de cazuri, municipiul Baia Mare se menține, logic, pe primul loc, întrucât are și cea mai mare populație.
Referitor la incidența cazurilor la mia de locuitori, vorbim despre un oraș și patru comune pe primele cinci locuri ale clasamentului. Acestea sunt, în ordine, comuna Coltău, cu o incidență de peste 8 cazuri la mia de locuitori, orașul Tăuții Măgherăuș și comunele Recea și Oarța de Jos, cu o incidență mai mare de 5, dar sub 6, comunele Dumbrăvița și Șișești, cu o incidență mai mare de 4, dar sub 5, respectiv comuna Mireșu Mare, orașul Ulmeni, municipiul Baia Mare, comuna Groși, orașul Baia-Sprie și comuna Vișeu de Jos, cu o incidență mai mare de 3, dar sub 4.
Așadar, avem o unitate administrativ-teritoriale (UAT) cu incidența de peste 8, zero UAT-uri cu o incidență mai mare de 7, dar sub 8, zero UAT-uri cu o incidență mai mare de 6, dar sub 7, trei UAT-uri cu o incidență mai mare de 5, dar sub 6, două UAT-uri cu o incidență mai mare de 4, dar sub 5 și încă șase UAT-uri cu o incidență mai mare de 3, dar sub 4. Acest lucru înseamnă un total de 12 UAT-uri în care incidența este mai mare de pragul de 3 cazuri la mia de locuitori. Totodată, mai avem și 17 UAT-uri cu incidența de la 1,5 la 3 cazuri la mia de locuitori, considerate praguri de scenariu. Avem 13 UAT-uri în care nu s-a înregistrat niciun caz (sau nu a fost raportat) în ultimele două săptămâni, respectiv Asuaju de Sus, Bicaz, Câmpulung la Tisa, Cupșeni, Giulești, Groșii Țibleșului, Leordina, Oncești, Dragomirești, Petrova, Poienile Izei, Repedea și Șieu. Ca atare, a crescut numărul cazurilor la nivel județean, în unele UAT-uri crescând incidența destul de mult. În prezent, avem mai multe localități carantinate zonal, respectiv UAT-urile Recea, Șișești, Tăuții Măgherăuș și Coltău, ceea ce înseamnă atât localitățile menționate, cât și cele aparținătoare aferente, și localitatea Arduzel, sat aparținător orașului Ulmeni.
Foarte important de spus este faptul că, pentru a reduce considerabil răspândirea virusului, pe lângă campania de vaccinare, care a ajuns în faza a doua, autoritățile reamintesc cele trei reguli de aur care trebuie respectate pentru a reduce numărul de cazuri, și anume: o igienă exemplară, purtarea măștii de protecție și evitarea aglomerației. Depinde numai de noi.
C.Ț.















