Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 6 minute în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 21 minute în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 25 minute în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 43 minute în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 1 oră în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 3 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 3 ore în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 3 ore în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 3 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 3 ore în urmă
Purtătorul de cuvânt al Guvernului: România are suficiente stocuri de alimente și produse neperisabile
România are suficiente stocuri de alimente și produse neperisabile, a comunicat, sâmbătă, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru.
Reacția vine după ce pe rețelele de socializare au apărut imagini cu persoane care cumpără baxuri întregi de ulei, probabil din teama că ar putea să nu mai găsească pe stoc.
„România are suficiente stocuri de alimente și produse neperisabile. Autoritățile sunt în contact permanent cu retailerii”, a spus, sâmbătă, Cărbunaru. Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, există suficientă marfă în depozite și în magazine, arată digi24.ro.
Sâmbătă are loc o nouă ședință de Guvern în care urmează să se aprobe un proiect de hotărâre privind acordarea de gratuități şi facilități pentru transportul cetățenilor străini sau apatrizilor aflați în situații deosebite, proveniți din zona conflictului armat din Ucraina. La finalul ședinței de Guvern, se vor face precizări și despre stocurile de alimente din România. Pe rețelele de socializare apar de câteva zile imagini cu cozi uriașe în magazine, în care oamenii cumpără baxuri întregi de ulei, mai arată sursa citată în acest articol.















