Joc în sat de Sfânta Maria: sărbătoare și tradiție la Șișești - 3 minute în urmă
„Dorul pâinii de acasă”: Trei zile de tradiții, meșteșuguri și gastronomie la Muzeul Satului Baia Mare - 6 minute în urmă
Ziua Națională a Maramureșului, sărbătorită pe 15 august la Mănăstirea Rohia și în centrul orașului Târgu Lăpuș - 15 minute în urmă
Performanță în fotbalul maramureșean: Portarul Radu Ardelean din Sarasău, recrutat la FCSB - 45 minute în urmă
Șapte spitale din Maramureș vor putea organiza concursuri pentru ocuparea a 144 de posturi vacante - 1 oră în urmă
Atelierul de Vară pentru Adulți continuă la Colonia Pictorilor din Baia Mare și în luna august - 2 ore în urmă
33 de jandarmi maramureșeni au jurat credință patriei în cadrul ceremoniei de înaintare în grad - 2 ore în urmă
Doliu la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu”. S-a stins Ioan Micle, fost administrator al instituției - 3 ore în urmă
Măsuri de protecție împotriva caniculei: Mai multe puncte de hidratare au fost amplasate în Baia Mare - 3 ore în urmă
Problemele unei zone în dezvoltare din Groși, analizate împreună cu locuitorii - 3 ore în urmă
Primul clopoțel a răsunat în tot Maramureșul: Curțile școlilor din județ au prins viață din nou odată cu revenirea copiilor la cursurile noului an!
Primul clopoțel a răsunat în tot Maramureșul: Curțile școlilor din județ au prins viață din nou odată cu revenirea copiilor la cursurile noului an!
Emoții mari pentru copii! A răsunat astăzi, 5 septembrie, primul clopoțel din noul an școlar. Așadar încă de la ora 09.00, curțile unităților de învățământ au devenit neîncăpătoare pentru copiii și părinții veniți la chemarea cadrelor didactice.
La Școala „Nichita Stănescu” Baia Mare în curtea școlii festivitatea s-a realizat ca la carte, ca în vremurile în care aflam despre pandemii doar din cărțile de istorie. După discursuri, elevii au mers în sălile de clasă, unde și-au aflat orarul, după care s-au întors acasă. Pe cei mai mici părinții i-au așteptat în tot acest timp în curtea școlii, urmând ca săptămâna aceasta să se intre în ritmul noului an școlar.
„Ca la fiecare început de an școlar, gândurile noastre se îndreaptă către elevii noștri și către părinți. Sperăm să fie un an școlar bun. Așa cum am spus și în discurs, ne dorim să avem un an școlar normal, ne dorim normalitate, după cei doi ani în care am pendulat între învățământ online și fizic sau varianta mixtă. Ne dorim elevii în bănci, părinții să ne fie aproape și să avem un an școlar bun și să fim sănătoși, în primul și în primul rând, și cu rezultate bune. Am încheiat anul școlar cu rezultate foarte bune. Am avut promovabilitate 100% la examenul de evaluare națională și dorim ca și anul acesta să mergem pe aceleași rezultate, asta ne propunem”, arată pentru DirectMM.ro Dora Sponar, directorul Școlii „Nichita Stănescu” Baia Mare.
Cătă ȚINEGHE




















