În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Prohia Făurești - 5 minute în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 3 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 4 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș continuă lucrările la proiectul de amenajare a zonei Lac Hoșteze - 4 ore în urmă
Lucrări de reparații pe Varianta de Ocolire Baia Mare - 5 ore în urmă
Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 6 ore în urmă
Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 6 ore în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 6 ore în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 6 ore în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 6 ore în urmă
Premieră națională la Băiuț: Se pregătește omologarea primului traseu de terapie forestieră cu rol curativ și preventiv
Zilele trecute, la Băiuț a avut loc primul simpozion de silvoterapie din România, desfășurat sub mottoul „Pădurea vindecă”. Un eveniment unic care marchează începutul unui nou drum în care natura devine aliatul nostru în sănătate.
Cercetători, cadre didactice și studenți de la patru universități de prestigiu din țară, alături de medici, silvicultori, biologi, psihologi, ingineri din diverse domenii și informaticieni s-au reunit în jurul unui domeniu interdisciplinar care unește medicina cu silvicultura, dar și cu alte științe.
„Se pregătește omologarea primului traseu de terapie forestieră cu rol curativ și preventiv din Europa de Est – un pas important pentru sănătate prin natură.
Totodată, s-a inițiat un demers științific privind longevitatea locuitorilor din comuna Băiuț, cu perspectiva de a deveni „Zona albastră”, recunoscute pentru speranța de viață ridicată.
Mulțumim tuturor participanților, WWF România, Asociația Română de Balneologie, Universitatea Transilvania din Brașov, Ocolul silvic Strâmbu-Baiut, autorităților locale și județene pentru sprijinul oferit și pentru că au făcut posibil acest eveniment deosebit!”, transmite Walter Übelhart.















