Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 1 oră în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 2 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 3 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 3 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 3 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 3 ore în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 3 ore în urmă
Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 5 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 7 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 7 ore în urmă
Polițiștii maramureșeni au susținut sesiuni de informare în mai multe unități de învățământ
Crearea unui mediu sigur și sănătos pentru elevi este o prioritate a polițiștilor maramureșeni. Prin implicare activă, săptămâna aceasta polițiștii de prevenire au participat la sesiuni de informare la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Baia Mare, Liceul Tehnologic „Alexandru Filipașcu” Petrova, Școala Gimnazială Valea Vișeului și Școala Gimnazială Vima Mică, atât pentru prevenirea infracționalității, cât și pentru educarea elevilor cu privire la comportamentele riscante și consecințele acestora.
Dezvoltarea unui raport de încredere între elevi și polițiști se bazează pe întâlniri directe cu aceștia prin care, noi polițiștii, ne dorim ca aceste activități preventive să îi ajute în viața de zi cu zi, să fie conștienți de riscurile la care se expun în anumite situații și să adopte un comportament responsabil în societate.
Polițiștii s-au întâlnit cu elevi de ciclu primar, gimnazial și liceal. Temele abordate au fost diverse și adaptate vârstei. Astfel, cu cei mici, polițiștii au povestit despre siguranța lor la școală și pe stradă, despre comunicare, relații, drepturi și obligații, precum și în ceea ce privește educația rutieră.
Din punct de vedere a responsabilității pe care aceștia trebuie să o dețină, polițiștii au discutat despre răspunderea contravențională și penală, despre consecințele infracțiunilor comise cu violență, dar și prevenirea bullying-ului, prin expunerea Campaniei „Tăcerea e tot violență, vocea ta e soluția”.
Pentru că elevii petrec tot mai mult timp în mediul online, polițiștii au abordat și dezbătut tema siguranței în mediul online, pericolele cu care se pot întâlni în lumea virtuală și modalitățile prin care se pot proteja.
O altă temă abordată a fost prevenirea și combaterea consumului de droguri. Elevii au aflat despre efectele acestora asupra sănătății fizice și psihice, dar și impactul pe care îl poate avea asupra vieții lor personale, educaționale sau sociale. Polițiștii au subliniat importanța luării unor decizii informate și responsabile cu privire la pericolul acestui fenomen.
La Centrul Școlar de Educație Incluzivă Baia Mare, polițiștii au abordat tema discriminării, prin Proiectul „Fără discriminare!”. Elevii au aflat care sunt criteriile de discriminare, formele de discriminare, cui se pot adresa dacă identifică un comportament discriminatoriu. Au aflat că există legi și instituții care apără drepturile și libertățile omului.
Polițiștii i-au încurajat să ia decizii responsabile, să respecte legea și să raporteze orice situație suspectă sau comportament deviant!















