Părintele Nifon, starețul Schitului din Strâmtura, a revenit în mijlocul credincioșilor după o lungă suferință - 9 ore în urmă
Clipa de natură - 10 ore în urmă
Ilie Bolojan și-a consolidat poziția în fruntea PNL după Congresul Extraordinar - 14 ore în urmă
Tenorul băimărean Tudor Bărbos și destinul său artistic - 14 ore în urmă
Evenimentul „Flori de Sânziene” de la Tăuții Măgherăuș a fost un succes; Mii de oameni au sărbătorit împreună - 16 ore în urmă
Maramureșeanul Adrian Daniel Gaspar, premiat la concursul „Armonii Vocal Instrumentale” - 16 ore în urmă
Secția de natație a CS Seini se întoarce cu cinci medalii de la Campionatul Național - 17 ore în urmă
Cod galben de caniculă în Maramureș și nordul Transilvaniei - 19 ore în urmă
Moment important pentru arbitrajul românesc: Istvan Kovacs a condus meciul cu numărul 1.000 din istoria Campionatului Mondial al Cluburilor - în urmă
Lelea Varvara din Libotin a împlinit un secol de viață - în urmă
Arta din deșeuri vs. deșeuri din artă (GALERIE FOTO)
Cauciucuri auto uzate transformate în ghivece de flori sau pet-uri care au devenit vaze sau suporturi pentru obiecte diverse sunt doar câteva dintre ideile deosebite ce au prins contur la Școala de Vară “Artă și creativitate în reciclarea deșeurilor”, desfășurată la Centrul Universitar Nord din Baia Mare. Lucările tinerilor participanți au fost evaluate de către o comisie formată din specialiști în arte plastice. Au fost acordate trei premii și trei mențiuni, iar toți cei implicați în buna derulare a proiectului au primit diplome de participare. Creațiile obținute prin transformarea deșeurilor prin artă și creativitate au constituit un prilej de admirație și încântare pentru toți cei care le-au văzut. Cea mai apreciată lucrare a fost aranjamentul floral realizat în curtea universității. ”Tema principală a fost cea a amenajării peisagistice a unui spațiu exterior, utilizând diverse tipuri de deșeuri. Astfel, am ales să amenajăm floristic un mic spațiu din curtea universității. Pentru asta am realizat câteva ghivece din pânză uzată și am decorat anvelope uzate, apoi am plantat o varietate de flori. Spre bucuria noastră, aranjamentul floristic a fost o reușită, fiind foarte bine apreciat atât de către trecătorii in zonă, cât mai ales de către membrii comisiei de evaluare. Aceste de proiecte trebuie continuate pentru a arăta comunității că deșeurile pot deveni, prin arta și măiestria noastră, obiecte extrem de frumoase și utile”, a precizat dr. ing. Irina Smical, coordonatorul proiectului.





















