Meci spectaculos și remiză, în derby-ul maramureșean

Sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 15.00, stadionul ”Solovan” din Sighetu Marmației a fost gazda partidei dintre CSM Sighetu Marmației și CS Minaur Baia Mare.

Acest joc s-a desfășurat în cadrul etapei a 10-a din Liga 3, seria 10, prima din retur. CS Minaur Baia Mare mergea la Sighetu Marmației din postura neașteptată de lanternă roșie a seriei.

Băimărenii au făcut o primă repriză bună, în care au condus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de Macrițchii. După reluare, CSM Sighet a revenit în joc, a marcat de două ori, al doilea în prelungiri, a mai avut un gol anulat în a doua repriză, iar în cele din urmă fiecare echipă a luat câte un punct. Iată statistica csminaur.ro!

CSM Sighetu Marmației – CS Minaur Baia Mare: 2-2 (0-2)
Stadionul “Solovan” din Sighet; cca 1000 spectatori
Arbitri: Matei Șerban – Tamas Bazso Magyar (ambii din Cluj-Napoca) și Luca Tudor Căpîlna (Dej). Observator arbitri: Adrian Voica (Bistrița). Delegat joc: Ioan Papp (Carei)
CS Minaur (antrenor Ciprian Danciu): Balasz Dombradi – Marius Potcoavă, David Simion, Raul Gherman, Alexandru Cîmpan, Valerii Macrițchii, Ivan Urvanțev, Cătălin Ștefănescu (72, Daniel Stoian), Mario Maroșan (72, Mario Leș), Sebastian Hidigan (46, Darius Gherman), Brian Lemac (56, Erik Piroska; 90+3, Bogdan Jeler)
Nu au jucat: Raul Băilă – Denis Matei, Florin Anton, Ionuț Ilieș
Cartonașe galbene: Dacian Dunca (36), Emanuel Dat (84, 86), Deivid Andreas (90+6) / Cîmpan (29), Potcoavă (39), Lemac (45), D. Gherman (64), Dombradi (83), Piroska (84)
6.Victoria Carei – 13p (13-19) – 10
7.Min. Ocna Dej – 10p (15-12) – 10
8.Crișul Sântandrei – 10p (15-13) – 10
9.SC Olimpia – 9p (12-23) – 10
10.Minaur Baia Mare – 8p (13-21) – 10
Etapa 11. Vineri, 3 noiembrie, ora 14.00: Ocna Dej – CSM Sighet; Lotus – Sântandrei. Sâmbătă, 4 noiembrie, 14.00: Victoria – SCM Zalău; CSM Olimpia – Sănătatea; SC Olimpia – CS Minaur.