O viață între închisoare și catedră: destinul unei profesoare din Maramureș - 15 minute în urmă
Dr. Teodor Ardelean lansează și la Sighetu Marmației volumul „Magnum Diarium Academicum Septentrionis” - 38 minute în urmă
Evenimentul „Cu IA pe bicicletă” a adus culoare și tradiție pe străzile din Baia Mare - 54 minute în urmă
22 iunie 2002, s-a stins din viață interpretul maramureșean Ion Petreuș - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 22 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Părintele Nifon, starețul Schitului din Strâmtura, a revenit în mijlocul credincioșilor după o lungă suferință - 12 ore în urmă
Clipa de natură - 13 ore în urmă
Ilie Bolojan și-a consolidat poziția în fruntea PNL după Congresul Extraordinar - 16 ore în urmă
Tenorul băimărean Tudor Bărbos și destinul său artistic - 17 ore în urmă
Evenimentul „Flori de Sânziene” de la Tăuții Măgherăuș a fost un succes; Mii de oameni au sărbătorit împreună - 19 ore în urmă
Maramureșeanul Paul Podină, sportiv CSM Baia Mare, a obținut argintul, devenind, astfel, vicecampion intercontinental, la Kempo, categoria de 70 kg
Maramureșeanul Paul Podină, sportiv CSM Baia Mare, a obținut argintul, devenind, astfel, vicecampion intercontinental, la Kempo, categoria de 70 kg
În perioada 7-14 octombrie 2023, în Antalya, Turcia, au avut loc Campionatele Europene de Kempo și Cupa Open Euro-Asia, întreceri sportive internaționale la care au participat sute de sportivi din țări europene și asiatice.
Poliția Română a reacționat pe rețelele sociale. „Campionatele Europene de Kempo și Cupa Intercontinentală Euro-Asia s-au încheiat! Paul Podină a călcat pe pământ turcesc, Antalya fiind locul unde au avut loc competițiile, cu gândire de învingător! Și așa a fost!
Sportivul român a fost medaliat cu bronz la probele „knockdown” categoria-70 kg (locul III) și „submission” categoria-75 kg (locul III). Cel mai important succes a fost la proba „full-kempo” categoria-70 kg, în urma căreia a fost medaliat cu argint și a devenit vicecampion intercontinental. Un detaliu important, peste care nu trebuie să trecem…Paul este polițist la ordine publică în Satu Mare. Felicitări, campionule!”, arată oficialii Poliției Române.
„Din Lotul național de kempo am făcut parte și eu, precum și sportivul meu lăpușean Paul Podina, legitimat la CSM Baia Mare. Aducem în Maramureș 4 medalii de bronz și una de argint, respectiv titlul de vicecampion intercontinental la categoria -70 kg, proba full kempo. A fost o competiție de un nivel foarte ridicat din punct de vederea al pregătirii sportivilor, meciuri extrem de grele și o concurență acerbă între gladiatori”, arată antrenorul Daniel-Vasile Țura. Multe felicitări pentru performanță!
C.Ț.











