Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 58 minute în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 2 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 2 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 2 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 2 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 3 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 3 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 3 ore în urmă
La Călinești va avea loc ediția a XI-a a Sărbătorii Rădăcinilor Străbune - 3 ore în urmă
Tabăra de vară ArtReCreativ: creativitate, imaginație și descoperire la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» - 4 ore în urmă
Maramureșeanca Maria Iulia Alexandrescu, CN „Gh. Șincai” Baia Mare, se află în lotul românesc lărgit pentru Olimpiada Internațională de Argumentare
Maramureșeanca Maria Iulia Alexandrescu, CN „Gh. Șincai” Baia Mare, se află în lotul românesc lărgit pentru Olimpiada Internațională de Argumentare
Una dintre elevele maramureșence cu rezultate formidabile la concursurile școlare va fi reprezentanta Maramureșului în lotul lărgit pentru Olimpiada Internațională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică.
În perioada 30 august-8 septembrie se desfășoară la București Olimpiada Națională de argumentare, dezbatere și gândire critică „Tinerii Dezbat”. Această olimpiadă este o competiție care promovează valorile culturale și etice fundamentale, spiritul de fair-play, competitivitatea și comunicarea interpersonală și contribuie la formarea, dezvoltarea şi exersarea competenţelor de gândire critică și de comunicare rațională în spaţiul public, precum şi la formarea şi dezvoltarea atitudinilor social-civice democratice, necesare tinerei generaţii pentru participarea activă la viaţa socială.
Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare a fost reprezentat de eleva Alexandrescu Maria-Iulia, din clasa a XII-a D, coordonată de prof. Magdau Maria și de prof. Ligia Greta Buzsor de la Centrul Județean de Excelență. Ea a participat la secţiunea începători în echipă cu elevii Zah Tol Mara şi Dragoș Victor, de la Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu” Baia Mare. Echipa a ajuns până în sferturile competiției, obținând Mențiune. Cele două echipe care au reprezentat județul Maramureș au fost însoțite la această competiție de profesorul Magyaroszi Laszlo. În ceea ce privește punctajul individual, Maria a obținut, de asemenea, Menţiune şi a fost selectată în lotul lărgit pentru etapa Internațională. A avut un baraj, de care a trecut cu succes și are șansa de a fi selectată pentru lotul restrâns.
„Experiența de a participa la o olimpiadă națională, de a obține Mențiune atât individual, cât și la nivel de echipă, de a fi selectat în lotul lărgit este una extrem de valoroasă. Pentru a ajunge la aceste performanțe a trebuit să depunem multe eforturi ca echipă, de învățare, de învingere a emoțiilor și de înțelegere a compromisurilor. Am învățat cât de important este să ai oameni de calitate în jurul tău, care să te ajute să te dezvolți și cât de multe lucruri poți afla pur și simplu participând la astfel de competiții, unde te întâlnești cu diferite persoane”, arată pentru DirectMM.ro Maria Iulia Alexandrescu.
Cătă ȚINEGHE
















