Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 2 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 3 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 4 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 5 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 6 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 6 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 6 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 7 ore în urmă
La Catedrala Epicopală: Sfânta Liturghie arhierească cu ocazia începerii noului an școlar
Luni, 13 septembrie, de la ora 8:00, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Municipiul Baia Mare, cu ocazia începerii noului an școlar în instituțiile de învățământ preuniversitar.
Din soborul părinților slujitori au făcut parte Arhim. Dr. Casian Filip, consilier eparhial social-filantropic și misionar și eclesiarhul Catedralei Episcopale, Pr. Lect. Univ. Dr. Marius Nechita, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul” din Baia Mare, Pr. Prof. Florin Hoban, inspector școlar pentru disciplina religie în cadrul ISJ Maramureș, Pr. Prof. Dr. Claudiu Pop, Pr. Bogdan Călin Stoica, secretar în cadrul instituției de învățământ menționată mai sus, Pr. Drd. Claudiu Ciascai, slujitor al catedralei și duhovnicul Seminarului, Arhid. Gherasim Nap, Arhid. Prof. Drd. Daniel Fărcaș, Arhid. Prof. Drd. Adrian Dobreanu și Diac. Ioan Onuț Păcurar, referent secretariat.
Au fost prezenţi elevii seminarişti alături de părinţii lor, cadrele didactice care își desfășoară activitatea la catedră, personalul auxiliar şi credincioşi.
Răspunsurile liturgice au fost date de membrii Corului „Angelli” din cadrul Seminarului Teologic dirijați de Prof. Dr. Andrei Baboșan.
„Astăzi, pe lângă elevii seminariști prezenți în catedrală, sunteți și reprezentanții tuturor prietenilor și colegilor dumneavoastră care încep un nou an școlar. În rugăciunile din cadrul Sfintei Liturghii am cuprins pe toți în rugăciunile noastre: seminariști, elevi și preșcolari, și, L-am rugat pe Dumnezeu, să vă trimită multă înțelepciune, răbdare și cumințenie. Întotdeauna, de acum și până la finalizarea studiilor frățiilor voastre în instituțiile de învățământ, trebuie să aveți în minte trei direcții importante: una îndreptată spre Dumnezeu, una către părinții care v-au dat viață și v-au crescut, și, ultima, la fel de importantă, înspre părinții profesori și cadrele didactice care v-au îndrumat pașii în toată învățătura cea bună și folositoare”, a explicat Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul.
La final, pe soleea din fața Sfântului Altar, a fost oficiată Slujba de Tedeum cu prilejul începerii noului an școlar, după care, profesorii diriginți au mers împreună cu elevii în sălile de clasă pentru a le înmâna orarul și manualele școlare.
Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul” s-a înfiinţat în contextul noilor condiţii de libertate, după decembrie 1989. În şedinţa din 12 februarie 1990, Sfântul Sinod a aprobat reînfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Maramureşului şi Sătmarului, apoi, imediat după aceasta, vrednicul de pomenire IPS Arhiepiscop Justinian Chira a avut inițiativa înfiinţării unei şcoli teologice. La data de 10 mai 1991, Sfântul Sinod a aprobat înfiinţarea Seminarului Teologic Liceal Ortodox din Baia Mare, urmând ca apoi să fie primită autorizaţia din partea Secretariatului de Stat pentru Culte, informeaă Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil comunicații media-online.


















