Mesele luate la ore nepotrivite pot afecta ritmul biologic și pot contribui la îmbătrânirea prematură - 1 oră în urmă
Programul liturgic al ierarhilor în Săptămâna Luminată - 1 oră în urmă
Statul vrea să recupereze direct de la magistrați banii pentru erori judiciare - 2 ore în urmă
Cristian Mungiu revine la Cannes cu un nou film - 2 ore în urmă
La Coaș se organizează cea de-a IV-a ediție a „Balului Coșercilor” - 3 ore în urmă
Salvamont Maramureș – Formația Vișeu, sediu nou pentru intervenții mai rapide și eficiente - 4 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Învierea lui Hristos este unică! - 5 ore în urmă
Pompierii au asigurat liniștea credincioșilor în noaptea de Înviere, la Mănăstirea Sf. Ana Rohia - 6 ore în urmă
Povestea unei tradiții de Paște care a devenit legendă în Germania - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, Duminică 12 aprilie 2026 - 6 ore în urmă
Statul vrea să recupereze direct de la magistrați banii pentru erori judiciare
Un proiect de lege aflat în dezbatere în Parlamentul României propune schimbări importante în modul în care sunt trași la răspundere judecătorii și procurorii. Ideea centrală este simplă: dacă statul plătește despăgubiri din cauza unei erori judiciare, ar trebui să recupereze acei bani direct de la magistratul responsabil.
În prezent, acest mecanism există în lege, dar este rar aplicat. Noua inițiativă vrea să schimbe acest lucru și să transforme „acțiunea în regres” într-o obligație clară. Astfel, dacă statul pierde bani în urma unei decizii greșite, Ministerul Finanțelor ar fi obligat să recupereze prejudiciul, fără să mai decidă dacă merită sau nu să facă acest pas.
Proiectul aduce și clarificări privind ce înseamnă o eroare judiciară. Pe lângă situațiile deja cunoscute, sunt incluse și cazurile în care nu sunt respectate deciziile Curtea Constituțională a României sau ale Înalta Curte de Casație și Justiție. În plus, termenul în care statul poate cere banii înapoi ar urma să fie extins de la un an la trei ani.
O altă noutate importantă este introducerea unei asigurări de răspundere profesională pentru magistrați, similară celei pe care o au medicii. Aceasta ar urma să acopere eventualele daune și, în același timp, să protejeze patrimoniul personal al celor din sistem.
Susținătorii proiectului spun că măsurile sunt necesare pentru a crește responsabilitatea și pentru a corecta o problemă veche: lipsa unor consecințe reale în cazurile de erori grave. În schimb, criticii avertizează că astfel de prevederi pot pune presiune pe magistrați și ar putea influența modul în care aceștia iau decizii, mai ales în dosare sensibile.
Dacă va fi adoptată, legea ar putea schimba semnificativ echilibrul din sistemul judiciar, aducând în prim-plan o dezbatere delicată: unde se termină independența magistratului și unde începe răspunderea pentru greșeli.
Sursa FOTO: DW. com
Vasile Petrovan















