Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 2 ore în urmă
Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 5 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 5 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 6 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 7 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 7 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 7 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 8 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Parohia Făurești - 8 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 11 ore în urmă
Elevii clasei pregătitoare de la Școala „Alexandru Ioan Cuza” au vizitat „Ograda din poveste”
Luni, 21 octombrie, micuții elevi din clasa pregătitoare a Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” Baia Mare, însoțiți de doamna învățătoare Brigitta Toth, au făcut o excursie la „Ograda din poveste”, în localitatea Apateu, județul Satu Mare. Activitatea a fost organizată cu ocazia Săptămânii verzi. Vremea frumoasă de toamnă i-a însoțit pe tot parcursul excursiei. Odată ajunși acolo, au vizitat animăluțele: oi, măgăruși, găini, canguri, iepurași și chiar broscuțe țestoase, primind informații despre ele. Cei mai curajoși au putut să le hrănească. Pentru că li s-a făcut foame și lor, copiii au luat micul dejun în natură. Au urmat activitățile în aer liber: baloane de săpun, muzică, jocul cu parașuta, șah, biliard, topogan, trambulină și o căsuță plină cu jucării.
După cele trei ore petrecute la „Ograda din poveste”, școlarii s-au întors către casă. Conectarea cu natura și animalele le-a dezvoltat acestora respectul pentru mediu și viețuitoare, responsabilitatea și empatia. Activitatea fizică i-a ajutat să-și consume energia într-un mod sănătos, dezvoltându-le spiritul de echipă.
Lăcrimioara ZOTA
















