IPJ Maramureș și-a făcut bilanțul pe 2025 - 30 minute în urmă
Răspunsul administrației județene confirmă demersul Direct MM privind cultura - 56 minute în urmă
Un loc al cărților, al oamenilor și al sufletului: Biblioteca Orășenească Borșa împlinește 70 de ani - 1 oră în urmă
„Dănțaușii de la Șură” – tradiția jocului popular renaște într-o șură plină de amintiri, la Vima Mică - 2 ore în urmă
Programul „Școala Mamei” continuă la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 2 ore în urmă
CS Minaur, meci acasă cu deținătoarea trofeului EHF European League - 2 ore în urmă
Ministrul energiei spune că prețurile la gaze rămân stabile pentru consumatorii români până în martie 2027 - 2 ore în urmă
Restricții temporare de circulație și parcare în zona bisericii „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 3 ore în urmă
6 februarie 2026, un moment istoric pentru Biserica Ortodoxă Română - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 6 februarie 2026 - 5 ore în urmă
Două decenii de la înfiinţarea Filialei Baia Mare a Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” Arad
Vineri, 20 aprilie, Filiala Baia Mare a Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad a împlinit 20 de ani de la înfiinţare.
”Patronul cultural al acestei universităţi a fost un mare om de stat, cum avem foarte puţini astăzi. A fost şi un mare om de cultură, un mare pedagog, un mare publicist. S-a pregătit, la universităţile din Budapesta şi Viena, pe o bursă pe care i-a oferit-o Episcopia Ortodoxă Română a Aradului, iar pe urmă s-a reîntors acasă. Acum se întâmplă invers: se pregătesc studenţii în ţară şi pleacă afară. Atunci se pregăteau afară şi veneau în țară, să slujească interesele poporului român” – a spus Preasfinţitul Părinte Episcop Iustin, invitat de marcă la acest eveniment. Aceasta a conferit directorului Filialei Baia Mare a Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”, lect. univ. dr. Ioan Liviu Tăut, Gramata Episcopală Aniversară şi Centenară şi Monografia-album a Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” din Baia Mare.
















2 Comentarii în această postare
luminita
Caderea economica a judetului,implicit si a municipiului resedinta de judet,a dus la un exod masiv a locuitorilor ( cred ca batem unele zone din Siria),ceea ce inseamna un viitor sumbru pentru invatamantul superior maramuresean.Prostii din administratii inca nu au reusit sa vada legatura intre venirea investitorilor,locurile de munca,invatamant si sanatate.Fara locuitori toti se duc la vale,fara dezvoltare nici gradinitele nu o sa mai aiba prunci,oricum in multe localitati incep sa se inchida gradinitele si scolile.Unde o mai fi mult trambitata Universitatea promisa de Primar? Daca economie nu avem macar un Centru Universitar ar fi ceva,chiar daca in centrele Universitare tinerii raman,ca au la ce,la noi si firmele de corcoduse ( care platesc ca fanul) pleaca si administratia doarme.Chereches ar trebui sa ceara consiliului judetean cele 20 de hectare si sa construiasca primul parc industrial al orasului ( oricum din cate stim la Dumbravita s-a construit pe o jonglerie,teren Baia Mare ca sa fie in zona miniera defavorizata).Suntem sau nu suntem in stare.Chereches,se aude?
mariana
Nu au astfel de interese ,cum sa dea C.J cele 20 de hectare de la Lapusel,pentru a atrage investitor, cand in judet circula niste vorbe si anume ca atata vreme cat traieste patronatul X in respectiva ,,tara” nu o sa puna piciorul niciun investitor.Sa nu fie deranjati la forta de munca probabil.Oare cate astfel de cazuri mai sunt si noi nu stim? O sa aflam doar peste ani ca si la facturile de electricitate,unde ni se spune de catre autoritati ca anual erau umflate doar de cei de la distributie cu 150 de lei ceea ce inseamna pe 7 ani,peste 200 de euro,praduiala pe fiecare familie.Cat o fi paradit si cei de la Furnizare?Asa o fi si la vanzarea fortei de munca,ca nu degeaba un muncitor brasovean castiga 3000 lei ( la INA,cei care au trecut mai intai pe la noi si au 3 500 de angajati in Brasov )si unul maramuresean 1200 kei