Un jurnalist de la „The Times”, în documentare la ITPF Sighet - 9 minute în urmă
Cupa „Codrului”, organizată de Școala Gimnazială Băsești: profesori din școlile partenere s-au reunit pe terenul de fotbal - 39 minute în urmă
„Danțu’ la șură” revine la Băsești pe 5 iulie - 54 minute în urmă
„MândrIE Maramureșeană” revine la Muzeul Satului Baia Mare: trei zile de tradiție, muzică și experiențe autentice - 1 oră în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” continuă experiența ECMO: un caz critic tratat prin terapie de oxigenare extracorporeală - 2 ore în urmă
Cercetări ale polițiștilor în cazul unui adolescent găsit fără suflare în Groșii Țibleșului - 2 ore în urmă
„SCURT ISTORIC”, expoziție a elevilor de la Colegiul de Arte Baia Mare - 3 ore în urmă
„Tradiție. Educație. Comunitate. Viitor.”: Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” a marcat cinci decenii de activitate educațională - 3 ore în urmă
Lansare de carte dr.Ioan Avram Mureșan - 4 ore în urmă
Locuri de muncă în Maramureș - 4 ore în urmă
55 de liceeni au vizionat filme în cadrul Proiectului „Cinema la bibliotecă”
Joi, 23 mai 2024, la Biblioteca Municipală „Laurențiu Ulici” din Sighetu Marmației s-au derulat primele proiecții de filme de scurt metraj, în cadrul proiectului „Cinema la bibliotecă”. Invitați la eveniment au fost 55 de liceeni de la Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației. Aceștia au fost insoțiți de profesoarele Maria Lazăr, Mirela Jurje și Anuța Batin. Elevilor li s-a pus la dispoziție o lista de filme disponibile. S-a optat pentru peliculele cu subiecte actuale și serioase care au captivat interesul acestora.
Evenimentul s-a încheiat cu un dialog liber, între cadrele didactice și liceeni, pe tema filmelor vizionate.
Lăcrimioara ZOTA















