Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 23 minute în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 1 oră în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 2 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 2 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 2 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 2 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 3 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 3 ore în urmă
La Călinești va avea loc ediția a XI-a a Sărbătorii Rădăcinilor Străbune - 3 ore în urmă
Tabăra de vară ArtReCreativ: creativitate, imaginație și descoperire la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» - 3 ore în urmă
Întâlnire tematică în Vișeu de Sus: Tinerii din Protopopiat au învățat că țelul vieții se poate ușor îndepărta prin consumul de substanțe interzise
Întâlnire tematică în Vișeu de Sus: Tinerii din Protopopiat au învățat că țelul vieții se poate ușor îndepărta prin consumul de substanțe interzise
În 14.09.2023 a avut loc cea de-a doua întâlnire din cadrul proiectului educațional „Consumul de substanțe interzise – îndepărtarea de țelul vieții”, destinată cu precădere tinerilor, mai ales dacă ținem cont de contextul social actual din România.
Întâlnirea s-a desfășurat la Casa de Cultură din Vișeu de Sus unde au participat peste 300 de tineri din localitătile Vișeu de Sus, Vișeu de Jos, Bocicoel, Leordina, Petrova și Moisei. Cei care au pus în mișcare acest proiect sunt Primăria Orașului Vișeu de Sus – Centru Cultural – Social Vișeu de Sus, IPJ Maramureș, Poliția Orașului Vișeu de Sus, Liceul Teoretic Bogdan Vodă din Vișeu de Sus, Liceul „George Pop de Băsești” Vișeu de Sus, Vântu Media, Maria Pașca.
Au luat cuvântul Preot Timiș Ioan Florin, preot la parohia Săliște Centru, Preot Brici Dinu Horațiu, paroh la parohia Ieud, Dr. Emanuel Pop, Specialist Psihiatru, Agent principal Andreea Coman, Prof. Petruța Rus, Psiholog Camelia Gherheș. Astfel de întâlniri sunt cu atât mai importante cu cât pericolul consumului de substanțe interzise a crescut enorm de mult în cea mai recentă perioadă, iar, așa cum se vede, a condus la multe tragedii individuale și familiale. Așadar, Pr. Ioan-Florin Vlad, Responsabil Departament Comunicații Media-Online, în cadrul Protopopiatul Ortodox Vișeu, arată că aceste întâlniri tematice vor continua. Următoare întâlnire va avea loc la Borșa, în data de 21 septembrie 2023. Sunteți așteptați cu drag!
C.Ț.
















