Aparatură de ultimă generație pentru pediatrie, la Ambulatoriul Spitalului Municipal Sighet - 2 ore în urmă
Încă o înfrângere pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare, a 10-a din 11 meciuri - 2 ore în urmă
Ochelari Polaroid, rame de ochelari și ochelari Ray-Ban: cum alegi corect pentru vedere și stil - 3 ore în urmă
Calificare la turneul semifinal pentru juniorii 2 de la Academia de Handbal Minaur - 4 ore în urmă
Eleve de la Colegiul Tehnic „George Barițiu” Baia Mare, pe podium la etapa județeană a Festivalului de Muzică Francofonă „Chants, Sons sur scéne” - 5 ore în urmă
Urmărire în trafic în Sighet. Un contrabandist a fost arestat - 7 ore în urmă
Cuvântul de învățătură al Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, în duminica a patra din Postul Paștilor - 7 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit la Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Bixad - 7 ore în urmă
Prins cu droguri pe o stradă din Baia Mare de polițiștii locali - 8 ore în urmă
Scriitorii maramureșeni Nicolae Scheianu și Rodica Brad-Păuna și-au lansat volumele de versuri de Ziua Internațională a Poeziei, la Bibliotecă - 8 ore în urmă
Inedit: Povestea scanfandrului care a supraviețuit după ce a fost înghițit de o balenă (VIDEO ȘI FOTO)
Un bărbat de 56 de ani din Statele Unite a povestit pentru cum a fost înghițit de o balenă cu cocoașă. Michael Packard este scafandru profesionist și se afla pe fundul oceanului în căutare de homari, relatează BBC, citat de digi24.ro.
Pentru a se elibera, americanul a început să se zbată pentru a-i transmite mamiferului că ceva nu este în regulă. Michael realizează adesea scufundări în ocean pentru a pescui homar, iar de data aceasta a devenit involuntar captura unei balene cu cocoaşă, mai scrie sursa citată.
În timp ce se afla pe fundul nisipos al oceanului, americanul a fost prins în lanţul alimentar al uriaşului mamifer. „Am simţit deodată cum mă trage ceva şi am văzut totul complet negru. Și atunci mi-am dat seama: O, Doamne, sunt în gura unei balene și încearcă să mă înghită. Asta e, voi muri”, rememorează Packard, după ce a fost externat din spitalul Cape Cod.
Pentru a se elibera, a început să se zbată pentru a-i transmite mamiferului că ceva nu este în regulă. Stânjenită de mişcările bărbatului îmbrăcat în costum de scafandru, balena l-a scos afară, la suprafaţa oceanului. În ciuda pledoariilor soției sale de a-și căuta un alt loc de muncă, mai sigur, Michael spune că nu intenționează să renunțe la o carieră de 40 de ani de scafandru profesionist. Incidentele în care balenele cu cocoaşă înghit oameni sunt rare, mai scrie sursa citată. Esofagul acestei specii de balenă este mult prea mic pentru a înghiţi un om, dar în situaţii extraordinare când acest fapt se întâmplă, acestea sunt incomodate şi îi elimină pe gură la suprafaţa apei, conform surselor citate anterior.
Foto – CBS















