Nouă ani de administrație în Baia Sprie, cu investiții, fonduri europene și proiecte de dezvoltare - 6 ore în urmă
Maramureșanul Marcel Foltoș a obținut premiul II la Festivalul Literar „BOGDANIA” de la Focșani - 9 ore în urmă
Schismă în Biserica Catolică: Vaticanul anunță excomunicarea unui grup ultratradiționalist - 9 ore în urmă
Angajații administrației publice locale s-au mobilizat în cadrul campaniei interne de donare de sânge - 10 ore în urmă
De la robot la operă de artă: Academia de Robotică Baia Mare organizează activități de vacanță pentru copii - 11 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare găzduiește și în acest an expoziția lucrărilor de atestat a elevilor Colegiului de Arte - 12 ore în urmă
Fostul mare portar, Rică Răducanu, este internat în spital cu mai multe traumatisme - 12 ore în urmă
Doctoranzii Ingrid Orosz și Anton Mihiș au susținut cu succes tezele de doctorat la Facultatea de Litere din Baia Mare - 13 ore în urmă
Răzvan Lucescu revine în Qatar și semnează unul dintre cele mai valoroase contracte ale carierei - 13 ore în urmă
Delegație Eparhială la Parohia Posta, în urma incendiului devastator care a distrus biserica de lemn monument istoric - 15 ore în urmă
În Stremț se va desfășura ediția a V-a a Festivalului de folclor ,,Pe sub poala Codrului – Prânzul miresei Anicuța”
În 10 septembrie, în Stremț (comuna Băsești), se va desfășura ediția a V-a Festivalului de folclor ,,Pe sub poala Codrului – Prânzul miresei Anicuța”.
Evenomentul va debuta la ora 12.00 la Troița Eroilor Nesărbătoriți, apoi la Căminul Cultural.
Ca în fiecare an, manifestarea va reuni copii și tineri talenți, care vor dovedi că încă e aprinsă flacăra obiceiurilor și tradițiilor străvechi. Înscrierile se fac până pe 6 septembrie.
Alături de concurenți, pe scenă vor urca – Florile Chioraului din Săcălășeni, Dănțăușii din Bicaz, Călușarul Ardelenesc din Băsești.
În cadrul edițiilor anterioare, câștigătorii trofeului au fost Paul Marincaș, Patricia Moldovan, Alexia Mance și Andrei Bărbos.
L.C.H.















