Două noi investiții pregătite pentru Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare - 3 minute în urmă
Sportivii A.C.S. Athletic Târgu Lăpuș, felicitați de autorități pentru performanțele obținute la competițiile naționale și internaționale - 33 minute în urmă
Mai multe străzi din Baia Mare rămân fără apă astăzi - 40 minute în urmă
30 iulie 1913, s-a născut artistul maramureșean Vasile Kazar - 52 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 30 iulie 2026 - 2 ore în urmă
În această seară, Luna Plină va domina cerul de vară - 13 ore în urmă
Cristina Virga, o tânăra cu rădăcini românești, a devenit Miss Roma 2026 - 13 ore în urmă
Incredibil! Mesaje ofensatoare și vopsea neagră pe statuile Fecioarei Maria de la Medjugorje - 14 ore în urmă
Noi reguli pentru declarațiile de avere ale demnitarilor și funcționarilor publici - 15 ore în urmă
Sportivi din Baia Mare, pe podium la Competiția Internațională de Wing Chun din China - 16 ore în urmă
Imaginea traumei unui urs care a fost captiv la Zoo Piatra Neamț timp de 20 de ani
Un ONG a făcut publice imagini emoționante cu un urs care se plimbă în cerc într-o rezervație unde a fost adus după ce a stat 20 de captivitate la Grădina Zoologică Piatra Neamț.
„Timp de 20 de ani, Ina a avut parte de jumătate de piscină, jumătate de adăpost și jumătate din spațiul de plimbare. Practic, a trăit doar pe jumătate la Grădina zoo din Piatra Neamț – la propriu și la figurat. A împărțit cu sora ei, Anca, un singur țarc. Acesta era prevăzut cu un singur bazin de apă, un singur bârlog și un singur teren „de plimbare”, iar ursoaicele erau… două. Unica soluție găsită de administrator a fost preluată din șah – o rocadă săptămânală între cele două surori”, este povestea ursoaicei, prezentată pe site-ul Asociația „Milioane de Prieteni}.
După ce ONG-ul a făcut ani la rând mai multe sesizări, administrația locală a renunțat la ursul care a fost adus în rezervație în octombrie 2014.
Acum are copaci, piscină și un bârlog numai pentru ea, scrie asociația care face public un video care arată însă trauma prin care trece ursoaica în continuare.
„Când mergeți la o grădină zoologică care are spații minuscule pentru animale, să vă aduceți aminte de mișcările Inei! Mintea ei a rămas captivă într-o cușcă imaginară, aceeași care a ținut-o prizonieră timp de 20 de ani. Aceasta este imaginea traumei care uneori nu se vindecă și nu se uită niciodată!”, este mesajul emoționant transmis de asociație pe pagina de Facebook.
IMAGINILE VIDEO AICI
Sursa – digi24.ro









