Fotbaliștii Minaurului vor ierna pe ultima poziție

Vineri, 1 decembrie, la baza sportivă Vad, s-a disputat partida dintre Minerul Ocna Dej și CS Minaur, joc din cadrul etapei a 15-a din Liga 3, seria 10.

Ultimul joc din acest an a adus câte un punct pentru fiecare dintre cele două echipe, scorul final fiind 1-1, atât cât era și la pauză. David Simion a deschis scorul, oentru ca gazdele să readucă egalitatea pe tabela de marcaj. Urmează o pauză lungă, de mai bine de trei luni, în care foarte multe lucruri trebuie puse la punct, din toate părțile. Se joacă meciuri tur-retur (18 partide). Apoi, primele patru clasate joacă în play-off (tur, retur și încă un tur) și restul de șase clasate în play-out (tur-retur). Retrogradează ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii și echipa de pe locul 4 din play-out cu cea mai slabă linie de clasament, arată csminaur.ro.

Minerul Ocna Dej – CS Minaur Baia Mare: 1-1 (1-1)
Baza sportivă Vad; cca 200 spectatori
Arbitri: Octavian Ciucanu – Mircea Guran și Viorel Pânzaru (toți din Brașov). Observator pentru arbitri: Dan Jiga (Bistrița). Delegat joc: Cristian Emil Gîț (Deva)
CS Minaur: Emanuel Breban – Laurențiu Achim, Raul Gherman, Ionuț Pisuc, Daniel Sarkozi, David Simion, Valerii Macrițchii, Ivan Urvanțev, Ionuț Ilieș (81, Marius Potcoavă), Brian Lemac, Cătălin Ștefănescu (61, Bogdan Burcea; 81, Bogdan Jeler)
Rezerve: Raul Băilă – Mario Leș, Denis Matei, Darius Gherman, Sebastian Hidigan, Fedor Buciuta
Cartonașe galbene: R. Cristea (30), E, Negru (75) / Macrițchii (43)
Etapa 15
SCM Zalău – Sănătatea Cluj-Napoca: 3-1
Minerul Ocna Dej – CS Minaur Baia Mare: 1-1
Lotus Băile Felix – CSM Olimpia Satu Mare: 0-1
Crișul Sântandrei – CSM Sighetu Marmației (sâmbătă, 2 decembrie, 14.00)
Victoria Carei – SC Olimpia Satu Mare (sâmbătă, 2 decembrie, 14.00)
Clasament
1.SCM Zalău – 36p (29-11) – 15
2.CSM Olimpia – 29p (25-17) – 15
3.Băile Felix – 23p (16-15) – 15
4.CSM Sighet – 21p (25-21) – 14
5.Crișul Sântandrei – 18p (21-15) – 14
6.Min. Ocna Dej – 17p (20-16) – 15
7.Victoria Carei – 17p (16-25) – 14
8.Sănătatea Cluj – 15p (18-23) – 15
9.SC Olimpia – 13p (16-31) – 14
10.Minaur Baia Mare – 10p (16-28) – 15
Etapa 16 (9 martie 2024, ora 15.00): CS Sighet – Lotus; CSM Olimpia – Victoria; SC Olimpia – Ocna Dej; CS Minaur – SCM Zalău; Sănătatea – Crișul.