Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 11 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 11 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 11 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 12 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 12 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 12 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 13 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 13 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 13 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 13 ore în urmă
Evocarea artistului Vida Gheza la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare
Ieri, 28 februarie, cu începere de la ora 12:00, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a participat la evenimentul evocării marelui artist Gheza Vida, fiu al Maramureșului – cu ocazia împlinirii a 112 ani de la nașterea marelui artist maramureșean – care s-a desfășurat în Sala de conferințe a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” din Baia Mare.
Momentul aniversar s-a bucurat de prezența a numeroase personalități de cultură și artistice, a conducerilor instituțiilor administrative și a credincioșilor.
Alături de Preasfințitul Părinte Episcop Iustin a fost prezent părintele Virgil Jicărean, consilier eparhial al sectorului patrimoniu sacru și pictură bisericească și părintele arhidiacon Vasile Pop, consilier eparhial pentru protocol.
Amintim faptul că ansamblurile monumentale create de Vida au devenit simboluri naționale în conștiința publică românească: Monumentul Ostașului Român de la Carei sau Monumentul țăranilor martiri de la Moisei, excepționale realizări artistice, sunt adevărate repere în evoluția sculpturii contemporane românești, informează Pr. Adrian Dobreanu.
Foto: Arhid. Vasile Pop – consilier eparhial pentru protocol


Citește și















