Dunărea Brăila, victorie categorică în Baia Mare

Ce ar mai fi de spus după un astfel de meci? Chiar antrenorul principal Andrei Popescu a recunoscut că a fost cel mai slab meci al Minaurului din acest sezon.

Miercuri, 4 octombrie, Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și HC Dunărea Brăila, joc din cadrul etapei a 6-a din Liga Florilor MOL. Meciul a început cu tatonări din ambele părți, astfel că în minutul 7 era doar 1-2. Treptat, oaspetele s-au instalat decisiv la cârma jocului, astfel că s-a intrat la pauză cu 11-15.

În acest meci, CS Minaur Baia Mare nu s-a aflat în avantaj niciodată, iar singurul moment în care scorul a fost egal a fost începutul meciului. Permanent, Dunărea Brăila a coordonat ostilitățile. În a doua repriză, oaspetele au avut și 7-9 goluri, dar s-a ajuns și de două ori la un singur gol, fapt care ne face să afirmă că diferența de scor s-a dovedit a fi mai dură decât realitatea din teren. Cu toate acestea, victoria Dunării Brăila este de manieră categorică, iar orice comentariu este de prisos. S-a încheiat 21-30, dar putea fi și mai rău pentru Minaur, așa cum, la fel de bine, ar fi putut să fie mult mai bine, dacă ar fi lipsit atâtea greșeli în rândul echipei noastre. Momentan, Brăila urcă pe locul 2, cu 13 puncte din șase meciuri, iar Baia Mare rămâne pe 10, cu 6 puncte din tot atâtea partide, ceea ce înseamnă un început foarte slab de campionat. În etapa a 7-a, vineri, 20 octombrie, CS Minaur Baia Mare va evolua cu Gloria Bistrița, de la ora 17,30, în direct pe Pro Arena, în timp ce Dunărea Brăila va primi vizita campioanei CSM București, miercuri, 25 octombrie, de la ora 17,30, în direct pe Pro Arena.

CS Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila: 21-30 (11-15)
Asala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 spectatori
Arbitri: Corina Constantin – Daniela Enache (București). Observator: Bogdan Anton (Iași)
Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 3-3; au ratat: Lundback / Zivkovic, Udriștioiu). Minute de eliminare: 8-6 (Popescu, Gomes, Pavlovic, Borș / Kanaval, Venancio, Mohamed)
CS Minaur: Amra Pandzic (10 intervenții), Cristina Mihiș (5 intervenții, a apărat și un 7m) – Alba Chiara Spugnini Santome 5 (unul din 7m), Sanja Vujovic 5 (2 din 7m), Oana Borș 3,, Maria Gomes da Costa 2, Ana Maria Tănasie 2, Luciana Popescu 2, Amalia Terciu 1, Katarina Pavlovic 1, Amalia Coman, Aleksandra Vukajlovic, Denisa Romaniuc, Andreea Țîrle, Amelia Lundback. Nu a jucat Anca Mițicuș. Antrenori: Andrei Popescu, Daniel Apostu
Dunărea: Elena Șerban (11 intervenții, a apărat și un 7m), Kira Trusova (o intervenție) – Larissa Araujo 5, Meike Schmelzer 4, Maria Kanaval 3, Mireya Gonzalez 3, Jelena Zivkovic 3 (2 din 7m), Liliana Venancio 3, Andreea Popa 2, Kristina Liscevic 2 (unul din 7m), Aneta Udriștioiu 1, Alexandra Severin 1, Jessica Quintino 1, Mariam Mohamed 1, Corina Lupei 1, Nicoleta Balog. Antrenor: Jan Leslie