„Domnițele râului”, 14 reușite și victorie categorică

Duminică, 1 octombrie 2023, Stadionul Viorel Mateianu Baia Mare a găzduit meciul gazdelor maramureșene, ACS Fotbal Feminin, cu ACS Olimpic Star Cluj.

„Domnițele râului” veneau după două înfrângeri în primele două etape, ocupând, înaintea acestei partide, locul 8. Oaspetele, echipă cu sportive mai puțin experiementate, ocupau ultima poziție.

În acest context, ACS Fotbal Feminin Baia Mare pornea ca favorită, însă, cel mai probabil, puțini s-au gândit la o asemenea diferență de scor. La pauză scorul a ajuns la 8-0, pentru ca, după cele 90 minute, scorul să fie 14-0. Iar ca atare, echipa băimăreană a urcat pe locul 4. Aceasta este una dintre cele mai categorice victorii băimărene în ceea ce privește fotbalul feminin.

ACS Fotbal Feminin Baia Mare: 12.Florina Cosma (1.Amelia Dumitraș `46) – 17.Lorena Puja, 20.Cristina Rus, 6.Diana Butuza-cpt, 14.Larisa Olar – 3.Maria Danciu (10.Cristina Maroșan `59), 8.Andreea Gulin, 5.Dariana Szalay, 11.Georgiana Marița – 7.Georgiana Pâtcă, 24.Giulia Florian (18.Daria Asăujan `64). Au marcat Andreea Gulin (10, 36), Georgiana Marița (15, 17, 23, 28, 49, 83), Georgiana Pâtcă (34, 38, 46), Giulia Florian (54), Diana Butuza (61), Dariana Szalay (81). Arbitrii: Krisztina Szabo (Crișeni – Sălaj), Alexandru Turian (Zalău), Claudiu Coste (Zalău).