Un jurnalist de la „The Times”, în documentare la ITPF Sighet - 53 minute în urmă
Cupa „Codrului”, organizată de Școala Gimnazială Băsești: profesori din școlile partenere s-au reunit pe terenul de fotbal - 1 oră în urmă
„Danțu’ la șură” revine la Băsești pe 5 iulie - 2 ore în urmă
„MândrIE Maramureșeană” revine la Muzeul Satului Baia Mare: trei zile de tradiție, muzică și experiențe autentice - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” continuă experiența ECMO: un caz critic tratat prin terapie de oxigenare extracorporeală - 3 ore în urmă
Cercetări ale polițiștilor în cazul unui adolescent găsit fără suflare în Groșii Țibleșului - 3 ore în urmă
„SCURT ISTORIC”, expoziție a elevilor de la Colegiul de Arte Baia Mare - 4 ore în urmă
„Tradiție. Educație. Comunitate. Viitor.”: Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” a marcat cinci decenii de activitate educațională - 4 ore în urmă
Lansare de carte dr.Ioan Avram Mureșan - 5 ore în urmă
Locuri de muncă în Maramureș - 5 ore în urmă
Doi pompieri maramureșeni pe podium la Campionatul național de tenis de masă, respectiv la Campionatul național de skandenberg
Reprezentanții ISU Maramureș ni-i prezentă pe plt. Rareș Olăhuț și sg. maj. Erik Hering, doi tineri talentați și muncitori pentru care sportul reprezintă un stil de viață. L-au practicat de la vârste fragede, îndreptându-i spre o viață disciplinată și sănătoasă, calități definitorii pentru un viitor pompier.
Rareș s-a alăturat de curând echipei de pompieri ai Secției Fărcașa, însă profesează în cadrul inspectoratului încă din anul 2019. Prima dată a pus mâna pe o paletă de tenis când avea puțin peste 6 ani și nu s-a oprit din a face performanță în acest sport până la vârsta de 20 de ani, când a ales cariera militară. Și cum prima dragoste nu se uită, Rareș încă participă la competiții de tenis de masă cu fiecare ocazie care i se oferă. Cea mai recentă performanță a sa a fost obținerea locului al II-lea la Campionatul național de tenis de masă al Ministerului Afacerilor Interne, în urmă cu doar câteva zile.
Pompier în cadrul Detașamentului Baia Mare, Erik și-a îndreptat atenția și timpul spre un sport ceva mai deosebit. Pasiunea pentru skandenberg l-a motivat să obțină multiple titluri de campion și vicecampion național, la diferite categorii, dar și cel de dublu vicecampion european în anul 2022. De curând, Erik a concurat la Campionatul Național de Skandenberg, devenind campion național la brațul drept.
„Nu putem decât să fim mândri de ei, să le apreciem perseverența și munca, fără de care performanța nu ar exista”, transmite ISU Maramureș.















