CS Minaur, jucând entuziasmant, totuși pierde acasă

Sâmbătă, 28 octombrie, Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și SCM Râmnicu Vâlcea, joc din cadrul etapei a 8-a din Liga Florilor MOL.

CS Minaur Baia Mare ar fi putut profita de faptul că oaspetele au avut doar 13 jucătoare pe foaia din joc, din care trei portari, doar că nu a fost să fie. La Minaur am avut două noutăți. A revenit în teren Dijana Ujkic și a apărut Andreea Ianăși, noul transfer al Minaurului, jucătoare născută în 2 decembrie 1992, care a evoluat recent tocmai la Vâlcea.

CS Minaur a început ezitant, dar au reușit să egaleze și chiar să conducă cu 18-12 în minutul 23. Dar oaspetele au revenit, astfel că s-a intrat la pauză cu 21-19. Minaur începe bine a doua repriză și ajunge la 25-20, după care ține avantajul la 3-4 goluri. Doar că Vâlcea revine în forță și se face 30-30 în minutul 53. Arbitrajul care ar putea fi contestat de gazde, dar și lipsa de inspirație din tabăra noastră, a făcut ca Vâlcea să încline balanțul în favoarea ei. Golul care a făcut diferența s-a marca în minutul 59, secunda 27. Din nou, lipsa de concentrare face ca Minaur să scape și șansa unui egal printre degete. În acest an, Minaur mai are de jucat acasă cu Târgu Jiu (sâmbătă, 11 noiembrie) și în deplasare cu Știința (sâmbătă, 4 noiembrie) și Gloria Buzău (joi, 16 noiembrie). Campionatul se va întrerupe apoi până în ianuarie 2024, pentru participarea la Campionatul Mondial, apoi vor mai fi două meciuri din tur, acasă cu Craiova și în deplasare la Zalău.

CS Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea: 33-34 (21-19)
Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 500 spectatori
Arbitri: Alexandru Constantin (București) – Laszlo Gal (Harghita)(. Observator: Marius Brumaru (Focșani)
Aruncări de la 7m: 2-7 (transformate: 2-5; a ratat Hangman 2). Minute de eliminare: 14-12 (Mițicuș, Vukajlovic, Marin 2, Tănasie, Spugnini, Vujovic / Gogîrlă 2, Băcăoanu 2, Wolik, Necula)
CS Minaur: Amra Pandzic (11 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Mihiș (a apărat un 7m) – Katarina Pavlovic 9, Ana Maria Tănasie 7 (2 din 7m), Alba Chiara Spugnini Santome 5, Sanja Vujovic 4, Aleksandra Vukajlovic 3, Luciana Popescu 2, Amelia Lundback 2, Amalia Terciu 1, Dijana Ujkic, Andreea Ianăși, Denisa Romaniuc, Andreea Țîrle, Anca Mițicuș. Nu a jucat Maria Gomes da Costa. Antrenori: Andrei Popescu, Daniel Apostu
Rm. Vâlcea: Isabell Roch (11 intervenții), Daciana Hosu (o intervenție), Diana Neagu – Natalie Hagman 7 (4 din 7m), Alicia Gogîrlă 7 (unul din 7m), Natasa Liepoja 5, Annika Wolik 4, Daniela de Jong 4, Rebeca Necula 3, Elena Florica 2, Raluca Băcăoanu 1, Anamaria Grigore 1, Georgiana Mușat. Antrenori: Bent Dahl, Rasmus Poulsen, Daniela Joița
Etapa 8
Rapid București – CSU Știința București: 35-22
Măgura Cisnădie – CSM Târgu Jiu: 30-29
HC Zalău – SCM Gloria Buzău: 27-27
CSM Corona Brașov – SCM Universitatea Craiova: 27-32
CS Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea: 33-34
Dacia Mioveni – HC Dunărea Brăila (duminică, 29 octombrie, 17.30, Pro Arena)
CSM București – Gloria Bistrița (joi, 2 noiembrie, 17.30, Pro Arena)
11.HC Zalău – 7p (186-220) – 8
12.Minaur Baia Mare – 6p (204-241) – 8
13.Dacia Mioveni – 4p (189-220) – 7
14.Știința București – 0p (198-245) – 8
Etapa 9. Sâmbătă, 4 noiembrie: Știința – CS Minaur; Dunărea – Corona; SCMU Craiova – HC Zalău; CSM Tg.Jiu – Rapid (17.30, Pro Arena). Duminică, 5 noiembrie: Gloria Bistița – Mioveni; Gloria Buzău – Măgura (17.30, Pro Arena). Marți, 7 noiembrie: Rm. Vâlcea – CSM București (17.30, Pro Arena).