Flori de Sânziene: Ziua orașului Tăuții Măgherăuș – o sărbătoare a comunității, tradiției și bucuriei de a fi împreună - 5 ore în urmă
Jurnal de Mondial: Capul Verde care a dat peste cap Spania - 5 ore în urmă
Divertisment digital fără costuri: ce opțiuni gratuite descoperă tot mai mulți români - 5 ore în urmă
Premiul I pentru Paula Andreica din Tăuții Măgherăuș la Festivalul-Concurs „Porolissum” de la Zalău - 6 ore în urmă
O jucătoare de la CS Minaur, în naționala de tineret pentru Campionatul Mondial - 7 ore în urmă
Energie și sprijin în centrele sociale băimărene: Voluntarii americani, alături de copii pe perioada verii - 8 ore în urmă
Avântul Bârsana își află mâine adversarele din faza regională a Cupei României - 9 ore în urmă
Cinci ordine de protecție provizorii emise într-o singură zi. Un bărbat este monitorizat electronic - 10 ore în urmă
Două săptămâni în care cartea electronică de identitate mai poate fi obținută gratuit - 11 ore în urmă
Petruța-Ioana Ungur din Târgu Lăpuș, vicecampioană la Concursul Național „Terra” - 11 ore în urmă
Concursul Județean „Tatăl meu, eroul meu” organizat de Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș pentru preșcolari, revine cu cea de-a V-a ediție
Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș organizează și în acest an Concursul Județean „Tatăl meu, eroul meu”, aflat la ediția a V-a. Concursul este cu participare indirectă și va avea loc în 11 mai, fiind destinat preșcolarilor cu vârste cuprinse între 3 și 6 ani.
Concursul promovează apropierea copiilor de valorile familiale și de semnificația Zilei Internaționale a Tatălui, prin diverse forme de exprimare artistică precum muzica, poezia sau artele vizuale. În acest context, concursul se va derula pe mai multe secțiuni:
- „Gânduri pentru tata”- copiii vor fi înregistrați recitând poezii sau interpretând cântece tematice.
- „Tatăl meu, eroul meu”- constă în realizarea de către copii a unor creații artistico-plastice (desen sau pictură), respectând tema propusă.
- „Tata, model de viață”- implică confecționarea de colaje tematice din materiale și prin tehnici la alegere.
Înscrirea la concurs se face prin completarea fișelor de înscriere din următorul link. Înregistrările vor fi trimise spre jurizare până în data de 5 mai, la adresa tatalmeueroulmeucj@gmail.com, fiind necesară menționarea numelui și prenumelui preșcolarului, grupei, titlului și autorului poeziei sau cântecului și a cadrului didactic coordonator. În cazul ultimelor două secțiuni, lucrările trebuie etichetate, în partea din spate-jos, cu: titlul lucrării, numele și prenumele copilului, localitatea și județul, numele cadrului didactic coordonator și adresa de e-mail. Acestea trebuie trimise în plic, la adresa: Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș, str. Mihai Eminescu, nr. 2, județ Maramureș, oraș Târgu Lăpuș, cod poștal 435600, cu mențiunea pentru concursul „Tatăl meu, eroul meu”.
Larisa Viragh















