Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 13 minute în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 23 minute în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 31 minute în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 49 minute în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 1 oră în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 1 oră în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 1 oră în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 23 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 10 ore în urmă
Comunicat al Ministerului Sănătății:În țara noastră toți părinții care sunt internați împreună cu copii lor vor fi tratați anti-COVID-19 pe secția de pediatrie
Comunicat al Ministerului Sănătății. În țara noastră toți părinții care sunt internați împreună cu copii lor vor fi tratați anti-COVID-19 pe secția de pediatrie arată reprezentanții de la Sănătate.
Începând de astăzi, 13 septembrie 2021, unităţile sanitare cu paturi, care au în structură secţii sau compartimente cu profil pediatric, pot asigura asistenţa medicală pentru însoţitorii care sunt cazuri suspecte şi cazuri confirmate de COVID-19.
În acest sens, Ministerul Sănătății a modificat Anexa nr. 1 si Anexa nr.2 la Ordinul ministrului sănătății nr. 434/2021 privind aprobarea Planului de măsuri pentru organizarea spitalelor și a unităților de dializă în contextul pandemiei de COVID-19 și a listei spitalelor și unităților de dializă care asigură asistența medicală pentru pacienți, cazuri confirmate și suspecte de COVID-19, conform clasificării spitalelor în 3 niveluri de competența.
Modificările au fost publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 875 din 13 septembrie 2021. În situaţia în care evoluţia copilului este favorabilă şi este posibilă externarea acestuia dar însoţitorul copilului necesită în continuare asistenţă medicală spitalicească, medicul curant al însoţitorului împreună cu şeful de secţie au obligaţia de a organiza transferul acestuia pe o secţie de adulţi, în cadrul aceleiaşi unităţi sanitare, sau, într-o altă unitate sanitară, mai arată reprezentanții Ministerului Sănătății.
C.Ț.














