Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 1 oră în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 1 oră în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 1 oră în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 2 ore în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 2 ore în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 2 ore în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 3 ore în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 4 ore în urmă
Autobuzul lui Moș Crăciun se pregătește să pornească la drum în Baia Mare - 4 ore în urmă
Culoare, voie bună, tradiții și obiceiuri unice, colinde, frumusețe – toate la cea de-a 55-a ediție a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Marmația”
Ieri, 27 decembrie, la Sighetu Marmației a avut loc cea de-a 55-a ediție a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Marmația”, acesta fiind cel mai longeviv eveniment de acest gen din România.


Manifestarea a debutat cu alaiul tradițional și parada formațiilor artistice în centrul orașului. Pe scena din Parcul Central au urcat apoi invitații speciali, îndrăgiții artiști Lavinia Goste și Marius Zorilă, care au oferit publicului un adevărat regal folcloric. În continuare s-a desfășurat spectacolul de datini și obiceiuri de iarnă, programul fiind susținut de formațiile participante. Pe lângă maramureșeni, în cadrul evenimentului au evoluat grupuri de colindători sosite din mai multe colțuri ale țării.



Ca de fiecare dată, Festivalul „Marmația” a fost o reușită. Au participat mii de oameni, colindătorii avut avut cu toții port popular autentic, bucatele au fost diverse și tradiționale, datinile și obiceiurile au fost prezentate ca la carte. Nu degeaba Festivalul de Datini și Obiceiuri de Iarnă de la Sighetu Marmației este unul foarte așteptat atât de maramureșeni, cât și de turiștii aflați în județul nostru în această perioadă.
An de an, Sighetu Marmaţiei devine capitala culturii şi a tradiţiilor autentice, locul de întâlnire al tuturor celor care îşi doresc să redescopere şi să retrăiască datini şi obiceiuri străvechi din perioada sărbătorilor de iarnă.
De 55 de ani Festivalul ”Marmaţia” reuşeşte să încânte publicul național şi internațional cu tradiţiile, costumele, colindele şi jocurile cu măşti, desfăşurate în satul maramureşean, de la Crăciun şi până la Bobotează.
„Câtă culoare, câtă voie bună și cât entuziasm am văzut astăzi în Sighetu Marmației.
Cea de a 55-a ediție a Festivalului de datini și obiceiuri de iarnă Marmația ne-a demonstrat încă o dată că Maramureșul este mai viu ca niciodată și că oamenii acestor locuri știu să-și prețuiască tradiția, portul și istoria, ca pe o moștemire sacră.
Vorbele unui bun prieten mi-au răsunat azi în minte privind miile de oameni adunați pentru a celebra tradițiile sărbătorilor de iarnă: “În Maramureș mai avem oameni mândri și mândri; mai avem și avem grijă să mai sie!”.
Le mulțumesc tuturor celor care au înțeles că pentru a duce mai departe acest patrimoniu sacru, avem nevoie de sprijin, iar astăzi au fost alături de noi.
Vă mulțumesc oameni frumoși ai Maramureșului!”, transmite primarul Vasile Moldovan.
Lavinia-Codruța HERMAN

Citește și















