Campionatul Național de Schi Fond Cross: Clubul Sportiv Școlar Baia Sprie a obținut medalii „pe bandă rulantă”; Iată aici câștigătorii pe categorii

Localitatea Fundata din județul Brașov a găzduit două evenimente sportive importante destinate juniorilor. Este vorba despre Cupa Fundata și Campionatul Național de Schi Fond Cros.

Întâi a avut loc Cupa Fundata pentru categoriile de Juniori III și Juniori IV, la care probele au fost de 4 km Juniori III, 3 km Junioare III, 3 km Juniori IV și 3 km Junioare IV. Apoi, a avut loc Campionatul Național de Schi Fond – Cross pentru Juniori III și Juniori IV, tot la Fundata. Probele au fost Cros Juniori III – Junioare III, Cros Juniori IV – Junioare IV (start în bloc), respectiv Ștafetă mixtă Juniori III (2F + 2B), Ștafetă mixtă Juniori IV (2F + 2B).

Sportivii CSS Baia Sprie au reușit să obțină mai multe medalii, atât la Cupa Fundata, cât și la Campionatul Național de Schi Fond Cros. Vorbim despre două medalii naționale obținute la probele individuale, prin Anamaria Puț (locul 1, campioană națională) și Ruben Neamțu (locul 2, vicecampion național). La proba de ștafetă s-au obținut medalii de aur, argint și bronz, în fiecare echipă fiind 4 copii, 2 fete și 2 băieți. La fel, la Cupa Fundata s-au obținut rezultate pe podium, dar și foarte aproape de podium. Iată lista tuturor câștigătorilor!