Campionatul Balcanic de Judo: Alexandru Suciu, sportiv din Maramureș, a obținut o reușită superbă, la categoria sa; Medalie de bronz pentru România

În perioada 16-18 iunie, Sibiu a fost gazda Campionatului Balcanic de Judo pentru copii sub 13 ani. Competiția a reunit la start 370 de sportivi din 8 țări (Moldova, Turcia, Grecia, Macedonia, Muntenegru, Bosnia și Hertegovina, Bulgaria și România).

CSM Baia Mare a avut un singur reprezentant la această competiție, sportivul Alexandru Suciu la categoria +60kg (18 sportivi înscriși) care a reușit să obțină medalia de bronz după 5 lupte deosebite. Traseul sportivului până la locul 3 a fost următorul:

Meci 1 câștigat în fața sportivului din Bulgaria;
Meci 2 pierdut în fața sportivului din Turcia;
Meci 3 câștigat în fața sportivului din Bosnia și Herțegovina;
Meci 4 câștigat în fața sportivului din Grecia;
Meci 5 câștigat în fața sportivului din Turcia.

Menționăm că de anul acesta la campionatele balcanice pot participa 4 sportivi din fiecare țară pe fiecare categorie de greutate!

Felicitări sportivului, antrenorului precum și părinților pentru susținerea acordată!