PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 48 minute în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 1 oră în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 2 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 11 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 13 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 17 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 17 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 18 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 18 ore în urmă
Bunul simț este sărbătoritul zilei de 4 noiembrie
Astăzi, 4 noiembrie sărbătorim Ziua bunului simț, o zi în care, fiecare dintre noi trebuie să ne dăm răgazul de a ne gândi dacă ne orientăm prin viață în urma unor norme ale conduitei binelui și al normelor de bun simț. Modul în care salutăm sau în care ne comportăm în familie și la serviciu ne reprezintă. Bunul simț începe de la educația dată de către părinții și bunicii noștri, acele reguli simple și tradiționale poporului român, născute din înclinările și trebuințele fiecăruia. Regulile create categoric pentru buna armonie a tuturor, și până la explicațiile filozofice ce-l definesc drept o măsură a bunei creșteri, a bunei cuviințe și, bineînțeles, o măsură a respectului față de cei din jur.
Bunul simț este ușor observabil la o persoană. El este liantul care asigură între oameni o bună armonie, o bunăstare și o înțelegere aparte. Atunci când un om are puțin bun simț, acesta va ști automat cum să se comporte cu cei din jur, indiferent de situație. Fără bun simț, oamenii ar trăi în batjocură, în mojicie și în lipsa valorilor morale. Așadar, astăzi ne suntem datori nouă să ne amintim ce semnifică această zi, dar mai ales să punem în practică tot ce avem mai bun, pentru a-i trata pe cei din jur așa cum ne-am dori să fim și noi tratați, la rândul nostru.
„De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și totuși fiecare crede că îl are”. Benjamin Franklin
Lăcrimioara ZOTA 









