Andreea Ghițiu a lansat un proiect de suflet la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 9 ore în urmă
Portret de artist: Ioana Călăuz, poezia ca formă de libertate - 11 ore în urmă
Ovidiu Oanță, băimăreanul de cursă lungă devenit un reper al știrilor naționale - 11 ore în urmă
Seceta începe să lase robinetele fără apă în Maramureș - 11 ore în urmă
Nadia Comăneci a primit titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universității din Montreal - 11 ore în urmă
Mâine, recital de pricesne la Berința la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 12 ore în urmă
Să îl cunoaștem pe Andrei Coteț, un tânăr cu visuri mărețe în producția muzicală! - 12 ore în urmă
De astăzi, vinietele din Bulgaria sunt mai scumpe. Noile tarife pentru șoferi - 13 ore în urmă
Povestea Mănăstirii din Băsești - 13 ore în urmă
Patrimoniul maramureșean unește culturi: Eveniment special dedicat Zilei Internaționale a Prieteniei, la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare - 13 ore în urmă
Aniversare: Profesorul și scriitorul maramureșean Lupu Petrovan a împlinit 86 de ani (FOTO)
Vineri, 26 martie, la Casa de Cultură Vișeu de Sus a fost aniversat, printr-un eveniment literar, profesorul și scriitorul Lupu Petrovan, ajuns la vârsta de 86 de ani.
I-au fost alături scriitori, profesori, foști elevi, iubitori de literatură – într-un cuvânt: prieteni.
Evenimentul a fost organizat de Centrul Cultural-Social, în colaborare cu Fundația Culturală Ethnos din Bistrița și Editura Grinta din Cluj-Napoca, care a și pregătit un dar special sărbătoritului: un caiet aniversar, care a fost oferit tuturor celor prezenți. Din partea Primăriei și a Consiliului Local, Lupu Petrovan a primit o Diplomă de excelență pentru contribuția deosebită la viața culturală vișeuană. Daruri au oferit și reprezentanții Liceului Teoretic ”Bogdan-Vodă”, unde profesorul a activat peste 30 de ani, dar și parodistul Lucian Perța.
„Evenimentul a continuat cu un medalion literar al romancierului Dan Marius Drăgan din Cluj, care ne-a prezentat o serie impresionantă de romane istorice. Despre cei doi scriitori a vorbit Gavril Ciuban, iar evenimentul a fost moderat de Gabriel Cojocaru, directorul editurii Grinta. Mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături! La mulți ani, Lupu Petrovan!” – precizează reprezentanții Centrului Cultural-Social Vișeu de Sus.

















