Weekend plin pentru jandarmii maramureșeni - 10 minute în urmă
Echipa ISU Maramureș, locul 4 la Cupa ASPR la minifotbal - 2 ore în urmă
13 iunie 1959, s-a născut Klaus Werner Iohannis - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 13 iunie 2026 - 3 ore în urmă
Dr. Ioan Avram Mureșan și-a lansat volumul „Prima aventură europeană a românilor (1918–1940)” - 15 ore în urmă
Gloria Tăuții Măgherăuș U13, la Cupa SCM Zalău - 15 ore în urmă
Finala Cupei României, faza pe județ, se joacă mâine la Sighet - 15 ore în urmă
Ediție aniversară la Baia Mare: Forumul Democrat German celebrează trei decenii de activitate - 15 ore în urmă
O femeie a ajuns la spital după ce a fost lovită de o trotinetă electrică pe o pistă de biciclete din Baia Mare - 16 ore în urmă
Clipa de Natură - 17 ore în urmă
„Ajută-ți aproapele!”: O zi cât un an la Sighetu Marmației! Peste 200 persoane, sprijinite înainte de Crăciun, în cadrul campaniei umanitare (FOTO)
A fost mobilizare generală la Sighetu Marmației, în luna decembrie! Orice persoană cu sufletul deschis a putut să își ajute semenii cu care soarta a fost mai puțin prietenoasă. Iar rezultatele s-au văzut astăzi, 23 decembrie, când beneficiarii campaniei “Ajută-ți aproapele”, ediția de Crăciun, au intrat în posesia ultimelor pachete pregătite în această perioadă de elevii sigheteni voluntari, acțiunea desfășurându-se cu respectarea regulilor sanitare în vigoare.
Campania “Ajută-ți aproapele” a fost demarată de Adriana Ioana Vescan, directorul Liceului Tehnologic Marmația. Alături, au venit Primăria Sighetu Marmației, primar Vasile Moldovan, Parohia Ortodoxă “Adormirea Maicii Domnului”, paroh părintele protopop Vasile Pop și Centrul Școlar de Educație Incluzivă, director Oresia Marifici, respectiv Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, Asociația “Noi Suntem Vocea Lor”, dar și elevi și simpli cetățeni.
“A fost foarte emoționant. A fost o zi cât un an. Am reușit să mobilizăm peste 100 de familii, pentru peste 200 de beneficiari! S-au donat alimente, dar și obiecte precum mașină de spălat, saltea sau televizor. A fost o mobilizare generală, atât din partea instituțiilor, cât și din partea cetățenilor. S-a dovedit, încă o dată, faptul că puterea exemplului este cea mai viabilă. Ne bucurăm că am reușit să aducem bucurii pe chipurile beneficiarilor proiectului “Ajută-ți aproapele”. A fost, de departe, cea mai reușită ediție de până acum”, a declarat, pentru DirectMM.ro, coordonatorul campaniei umanitare, Adriana Ioana Vescan, directorul Liceului Tehnologic Marmația.
Ar fi de punctat și faptul că s-a alăturat campaniei și Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, prin inspectorul general Anca Hendea. La fel de important este aportul doctorului Ștefana Big din Baia Mare, care a donat produse de igienă, extrem de necesare în actualul context epidemiologic. Trebuie să mai spunem faptul că punctul-cheie al campaniei a fost sprijinirea familiei Pricop, căreia i-a ars casa situată pe strada Tractorului din Sighetu Marmației, în 12 decembrie, membrii acesteia rămânând fără agoniseala de o viață. Pe lângă sprijinul oferit de primărie, au fost donate, prin intermediul campaniei “Ajută-ți aproapele”, haine, alimente și jucării. Practic, fiecare beneficiar din grupul-țintă a primit sprijin în funcție de necesitățile proprii.
Totodată, s-a dovedit, încă o dată, faptul că lecția solidarității se învață de la vârste fragede. “Cel mai tânăr donator a fost un băiețel în vârstă de un an și jumătate. A donat dulciuri și câteva din jucăriile de care nu mai are nevoie. De asemenea, m-am bucurat foarte mult de faptul că am reîntâlnit elevi de la Marmația, CNDV sau Liceul Ferdinand, care au venit să facă donații. Îmi doresc foarte mult ca acest proiect să continue. Cel mai probabil, vom repeta astfel de acțiuni la fiecare aproximativ două luni”, a conchis Adriana Ioana Vescan, coordonatorul “Ajută-ți aproapele”, campanie care a reușit performanța de a uni sighetenii pentru un scop umanitar, ba chiar să crească și să depășească barierele comunității.
C.Ț.
Citește și















