Share
„Adolescența – între alegeri și consecințe”: activitate de informare și educație pentru elevii băimăreni

„Adolescența – între alegeri și consecințe”: activitate de informare și educație pentru elevii băimăreni

Personalul medical al Serviciului Medicină Școlară și Universitară din cadrul Direcției de Asistență Socială și reprezentanții CJRAE Maramureș au desfășurat, în data de 29 ianuarie, o activitate informativ-educativă menită să sprijine dezvoltarea armonioasă a copiilor în perioada delicată a pubertății și adolescenței.

În cadrul întâlnirii au participat elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 Baia Mare care au aflat informații accesibile și adaptate vârstei privind transformările fiziologice, emoționale și comportamentale specifice pubertății, discuțiile axându-se pe normalizarea acestor transformări, acceptarea propriei identități și pe importanța comunicării deschise cu adulții de încredere.

Activitatea face parte dintr-o serie de evenimente desfășurate în această perioadă, în unitățile de învățământ din municipiu, în cadrul proiectului „Adolescența – între alegeri și consecințe”, inițiat de CJRAE Maramureș, în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială Baia Mare, Consiliul Județean Maramureș și Inspectoratul Școlar Județean Maramureș.

Larisa Viragh


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu