Share
Zeci de oameni au primit distincția ”Cinstea Maramureșului”

Zeci de oameni au primit distincția ”Cinstea Maramureșului”

Și în acest an, în cadrul manifestării ”Zilele Maramureșului – Haida, hai în Maramureș”, Consiliul Județean a oferit distincția ”Cinstea Maramureșului” unor oameni care, prin acțiunile lor, reprezintă cu cinste județul în țară și în străinătate.

Categoria știință, economie, juridic

  • dr. Ioan Dăncuș, cercetător științific, directorul de departament al Institutului de Cercetare de la Măgurele
  • Vasile Alin, economist în cadrul Departamentului Relații Globale Orientul Mijlociu și Africa,  al Organizației Economice pentru Cooperare și Dezvoltare (OECD), din Paris
  • Remus Robu, avocat, director al Casei de Avocatură Gillen De Alwis, Londra
  • Teodor Ardelean, directorului Bibliotecii Județene ”Petre Dulfu” Baia Mare
  • Nicolae Bud, consilier al președintelui Grupului de firme Astra
  • Lucia Pop, fost muzeograf, șefă de secție și în continuare colaboratoare a  Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Maramureș
  • Vasile Ona Jotu, membru fondator al primei asociații a românilor din Transcarpatia de după 1989, ”George Coșbuc” din Slatina

Mediul academic

  • dr. Ing. Vasile Țopa, rectorul Universității Tehnice din Cluj-Napoca (UTCN)
  • prof. univ. dr. ing. Viorel Pop, secretar științific al Universității de Vest ”Vasile Goldiș” Arad, filiala Baia Mare
  • conf. univ. dr. Delia Suiogan, prodecan al Facultății de Litere a Centrului Universitar Nord Baia Mare
  • conf. univ. dr. Daniela Dunca, Facultatea de Litere, Centrul Universitar Nord Baia Mare.

Mediul de afaceri

  • Daniel Vărzaru, director general  la UAC Europe
  • Ioan Filip, proprietarul  fabricilor de mobilier Taparo și Sofaworks din Târgu Lăpuș și al fabricii de burete și saltele 4Brands din Baia Mare
  • Mircea Cirț,  manager general ATP Exodus
  • Vladimir Iacob, unul dintre fondatorii companiei Aramis Invest
  • Ștefan Blasko, manager general la grupul de firme Electrosistem Baia Mare
  • Ion Roman, constructor, administrator al SC Albrom SRL
  • Marinela Vasilica Ardelean, preşedinte şi organizator al festivalului internaţional de vinuri din România, RO-Wine

Domeniul medical 

  • dr. Vasile Călin Vlad,  managerul Spitalului Clinic  CF Cluj
  • dr. Petru Șușca, managerul Spitalului Clinic de Urgență Cluj
  • dr. Viorica Cherecheș, fost manager al Spitalului de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare

Domeniul social

  • Ștefan Dărăbuș, director regional Hope and Homes pe Europa Centrală și de Sud și director al HHC România
  • Ionuț Ahrițculesei, pompier la Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Maramureș
  • Adrian Cupșa, un tânăr remarcabil care de aproape trei ani de zile face zilnic voluntariat la centrul ”Luchian” din Baia Mare, dorind să ajute copiii cu dizabilități, așa cum și el a fost ajutat la rândul lui

Veterani de război

  • Haralambie Cacina, președintele filialei ANVR a județului Maramureș
  • Felix Leucean, secretarul Biroului Executiv al filialei Maramureș a ANVR
  • Petru Coca, membru în Biroul Executiv al filialei Maramureș a ANVR
  • Plutonier adjutant (rtr) Petru Curtuzan

Categoria Cultură, Istorie, Mass-Media

  • Ioan Groșan, scriitor, angajat al Muzeului Național al Literaturii Române
  • Lucian Perța, scriitor, poet, considerat  drept cel mai mare parodist al României
  • Ioan Marchiș, artist plastic, eseist, membru al Uniunii Artiştilor Plastici din România și directorul coordonator al Direcţiei Judeţene de Cultură Maramureş
  • Ion Piso – artist emerit, membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicienilor din România, membru al World Institute for Opera and Poetry, UNESCO
  • Doris Uglar, președinte al Asociației Euro-Maria Events Bruxelles, co-organizatoare a sărbătorii Primăvara Românească la Bruxelles.
  • dr. Carol Kacsó  arheolog, fost muzeograf, șef de secție și director adjunct la Muzeul de Istorie și                      Arheologie Baia Mare
  • Ioan Ardeleanu Pruncu, publicist, profesor
  • Adrian Marchiș, reporter corespondent la Radio România Actualități.
  • Gheorghe Pârja, poet, jurnalist la Graiul Maramureşului

Domeniul Învățământ  – dascăli (pentru rezultate extraordinare la olimpiadele internaționale)

  • Cristian Claudiu Miholca, profesor de informatică la Liceul Teoretic ”Petru Rareș”  Tg. Lăpuș
  • Marina Lici, profesoară de fizică la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare
  • Nicoleta Predoiu, profesoară de chimie la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare
  • Gheorghe Bârlea, profesor la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare
  • Lucian Stoian, profesor de fizică și coordonatorul Centrului de Excelență în Astronomie al Colegiului Național ”Vasile Lucaciu” Baia Mare
  • Florin Bojor, profesor de matematică la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare
  • Meda Bojor, profesoară de matematică la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare
  • Erica Darolți, profesoară de matematică la Colegiul Național ”Vasile Lucaciu” Baia Mare.

Domeniul Învățământ  – elevi (pentru rezultate extraordinare la olimpiadele internaționale)

  • Traian Tuș, Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare – medalie de argint la Olimpiada internațională de astronomie și astrofizică
  • Erik Maroșan, elev la Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga” Baia Mare – premiul special la  Concursul Internațional de Ortografie ”Simonyi Zsigmond”
  • Anita Fuci, elevă la Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga” Baia Mare – locul II la Olimpiada internațională de limbă, literatură și cultură maghiară ”Apaczai Csere Janos”
  • Emeric Claudiu Ardelean, elev la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare –  medalie de aur la Olimpiada internațională de chimie.
  • Paul Becsi, Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare –  medalia de argint la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori
  • Vlad Robu, elev al Colegiului Național ”Vasile Lucaciu” Baia Mare – medalie de aur la Olimiada Iraniană de Geometrie în 2017; medalie de bronz la Olimpiada Internațională Pluridisciplinară ”Tuymaada”, Federația Rusă, și medalie de argint la Olimpada Națională de Matematică 2017
  • Doru Călin Leșe, elev al Liceului Teoretic ”Petru Rareș”  Târgu Lăpuș, a obținut în anul școlar 2017-2018  premiul III la Concursul de informatică AcadNet, secțiunea rețele
  • Darius Lazea, elev al Colegiului Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare a obținut în anul școlar 2018-2019  medalia de argint la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori
  • Iuliu Daniel Cuceu, elev al Colegiului Național ”Vasile Lucaciu” Baia Mare, a obținut în anul școlar 2017-2018 mențiunea de onoare la Olimpiada Internațională de Astronomie
  • Radu Herzal, elev la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare, a obținut în anul școlar 2017-2018 medalia de bronz la Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori 2018.

Lasă un comentariu