Meci greu pentru CS Minaur, la Brașov - 4 minute în urmă
11 februarie 1866, abdicarea forțată a lui Alexandru Ioan Cuza - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 11 februarie 2026 - 2 ore în urmă
Diana Iluț a fost numită manager de destinație al OMD Maramureș - 12 ore în urmă
Fetiță de 4 ani, adusă inconștientă la spital. Mama vorbește de un accident, procurorii suspectează o tentativă de crimă - 13 ore în urmă
Activități dedicate Zilei europene a numărului de urgență 112 în Baia Mare - 14 ore în urmă
„Un drum lung, greu, dar plin de sens”: Îndrăgita artistă Daciana Vlad a publicat o carte despre Cimitirul Vesel de la Săpânța - 14 ore în urmă
Serviciul Județean de Ambulanță Maramureș și-a deschis larg porțile pentru elevii Școlii Postliceale „Carol Davila” Baia Mare - 15 ore în urmă
CS Minaur își joacă în deplasare calificarea în Final Four-ul Cupei României - 16 ore în urmă
Toate indiciile arată că CCR va amâna din nou votul pentru pensiile speciale - 16 ore în urmă
Primarul cere răbdare șoferilor nemulțumiți
Lucrările la mult-așteptatul pasaj rutier Italsofa din Baia Mare continuă într-un ritm alert, dar nu fără dificultăți. Pe 7 mai 2025, primarul municipiului a efectuat o nouă vizită pe șantier, unde a constatat cu satisfacție că stadiul lucrărilor a ajuns la 28%, în creștere față de cele 21% raportate în urmă cu câteva săptămâni. Cu toate acestea, în paralel, edilul a fost abordat de mai mulți șoferi nemulțumiți, care au semnalat probleme serioase în zona lucrărilor.

Printre cele mai vocale plângeri se numără deteriorarea anvelopelor în timpul traversării zonei de șantier. „Să vă uitați ce ne lasă pe aici. Cu 5 km/h la oră mi-am tăiat cauciucul. Nu e normal așa ceva. Aruncă aici niște pietre ascuțite”, a spus un șofer, revoltat de condițiile precare ale carosabilului temporar.

Fără să răspundă direct sesizării, primarul a făcut apel la înțelegere și a subliniat amploarea proiectului: „Este o lucrare amplă, complexă. Participanții la trafic trebuie să înțeleagă că o astfel de lucrare nu se realizează peste noapte. Și am tot așteptat zeci de ani ca să înceapă. Participanților la trafic care cred că se poate face foarte rapid, le spunem că trebuie să respectăm anumite proceduri tehnice. Din păcate, disconfortul este temporar, dar beneficiile vor fi de durată.”

O lucrare strategică pentru mobilitatea urbană
Pasajul Italsofa este un proiect strategic pentru fluidizarea traficului rutier în zona industrială de sud a municipiului. Potrivit documentației oficiale, lucrarea include construirea unui pasaj suprateran de circa 400 de metri lungime, reconfigurarea drumurilor de acces, realizarea de piste pentru biciclete și trotuare. Valoarea totală a investiției se ridică la peste 30 de milioane de lei, finanțarea fiind asigurată din fonduri europene prin Programul Operațional Regional.
Conform constructorilor, până la această etapă au fost realizate o parte dintre fundațiile pasajului, relocările de rețele și lucrările de consolidare a terenului. Urmează montarea grinzilor și turnarea tablierului în lunile următoare.
Între timp, autoritățile locale anunță că vor lua măsuri suplimentare pentru a reduce riscurile în trafic, în special în zonele unde carosabilul provizoriu a fost semnalat ca fiind periculos pentru autovehicule. „Vom verifica în teren reclamațiile primite și vom cere firmei executante să intervină acolo unde se impune, inclusiv prin curățarea sau stabilizarea temporară a suprafețelor de rulare”, au transmis reprezentanții Primăriei.
Vasile Petrovan








