Spirit maramureșean la Bistrița: Ionuț Uivaroși și Grupul Codrenii, într-un concert extraordinar de colinde - 8 ore în urmă
Omul potrivit, la locul potrivit: Sergent major Gabriel Petrovan, pompier al ISU Maramureș, a salvat un om care se înecase - 11 ore în urmă
Sera de acasă – cum îți aduce legume sănătoase pe masă tot anul? - 11 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur. Dobânzile sunt de până la 7,40% - 12 ore în urmă
Magia sărbătorilor a cuprins Târgu Lăpuș: Târgul de Crăciun a fost plin de lumină, colinde și bucurie - 13 ore în urmă
Magia Crăciunului și-a făcut simțită prezența în cadrul concertului de colinde desfășurat la Seini - 13 ore în urmă
La Colegiul de Arte din Baia Mare, copiii spun „Împreună prindem curaj” - 13 ore în urmă
Îndrăgitul eveniment „Crăciun în Maramureș” are loc în 20 decembrie, la Muzeul Satului din Baia Mare - 13 ore în urmă
Înotătorii de la CS Seini au cucerit numeroase medalii la Cupa Moș Nicolae 2025 de la Pitești - 13 ore în urmă
Festivalul de Colinde „Deschide ușa, creștine!” va avea loc și anul acesta, în comuna Fărcașa - 13 ore în urmă
Baia Mare și Nyíregyháza, candidatură comună pentru titlul de Capitală a Tineretului din Ungaria
Municipiul Baia Mare intră într-o competiție internațională de anvergură, alături de orașul Nyíregyháza, pentru titlul de Capitală a Tineretului din Ungaria. Inițiativa marchează o premieră pentru administrația băimăreană, care participă ca oraș partener într-un program ce impune înscrierea în perechi, fiecare oraș maghiar concurent având alături un partener din afara Ungariei, în care există comunități semnificative de maghiari.
Cele două municipalități au depus oficial candidatura comună, un demers considerat de ambele părți o oportunitate pentru extinderea cooperării transfrontaliere. Alegerea Băii Mari ca partener a venit din partea autorităților din Nyíregyháza, care au invocat relațiile bune existente și experiența orașului românesc în gestionarea programelor dedicate tinerilor, Baia Mare fiind Capitala Tineretului din România în 2018.
Conform regulilor competiției, orașele partenere vor dezvolta, pe întreaga durată a selecției, proiecte și activități „în oglindă”, coordonate pe aceeași tematică și implementate simultan în ambele comunități. În planul propus se regăsesc programe pentru tineri, schimburi de experiență, evenimente culturale, educaționale și inițiative cu impact social, adaptate nevoilor fiecărui oraș.
Cu ocazia depunerii candidaturii, reprezentanții celor două administrații au stabilit și direcții comune de dezvoltare în domenii precum turismul, sănătatea, cultura și cooperarea transfrontalieră, incluzând și colaborări cu parteneri din Slovacia și Ucraina. Discuțiile au vizat și proiecte locale majore, printre care Aquapark-ul aflat în construcție în Baia Mare, în contextul în care complexele din Nyíregyháza sunt deja o destinație frecventată de mulți maramureșeni.
Candidatura comună este privită de ambele orașe ca o provocare importantă și o șansă de consolidare a legăturilor dintre comunități, prin proiecte dedicate noilor generații și schimburilor culturale într-un spațiu regional tot mai interconectat.
Vasile Petrovan















