A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 26 minute în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 49 minute în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 51 minute în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 56 minute în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 1 oră în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 2 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 2 ore în urmă
La Călinești va avea loc ediția a XI-a a Sărbătorii Rădăcinilor Străbune - 2 ore în urmă
Tabăra de vară ArtReCreativ: creativitate, imaginație și descoperire la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» - 2 ore în urmă
Conferință despre inteligența emoțională și concurs de costume populare la Vișeu de Sus - 3 ore în urmă
Acțiuni concrete antidrog, aplicate în Sighetu Marmației
Acțiuni concrete antidrog, aplicate în Sighetu Marmației
Autoritățile locale arată că iau măsuri concrete, în cadrul unor acțiuni comune, pentru a combate una dintre cele mai grave și periculoase probleme cu care se confruntă societatea, consumul de droguri în rândul tinerilor
Concret, a avut o întâlnire, pe tema consumului de droguri, cu directorii unităților de învățământ din al doilea municipiu al Maramureșului, la care au luat parte: reprezentantul Serviciului de Combatere a Crimei Organizate Maramureș, a Biroului Siguranță Școlară din cadrul IPJ Maramureș, Poliția și Jandarmeria Sighetu Marmației, precum și reprezentanți ai Poliției locale. Se pare că a fost o întâlnire la care s-a discutat deschis și fără menajamente despre problemele cu care unitățile școlare se confruntă.
„Prima și cea mai importantă măsură, este securizarea accesului în unitățile școlare! În acest sens Primăria și Consiliul local vor veni în sprijinul școlilor. În școală intră doar cine învață, predă sau este abilitat, iar copiii nu au ce căuta pe străzi sau în baruri în timpul orelor de curs! Forțe de ordine, administrație, școală, familie este principalul organism care trebuie să funcționeze ca o adevărată echipă pentru a face față provocărilor. Stimați profesori, nu ezitați să apelați numărul unic de urgență 112 ori de câte ori constatați că a apărut o situație pe care nu o puteți gestiona în școală! Stimați părinți, pentru binele copiilor, colaborați cu școala, cu profesorii, cu diriginții, iar dacă vă este prezentată o situație sensibilă care-l privește pe copilul dumneavoastră, cereți sprijin, nu vă rușinați! Doar împreună vom reuși în acest demers!”, arată primarul Vasile Moldovan.
C.Ț.















