Învinsă la Cluj, CS Minaur mai așteaptă până să sărbătorească intrarea în play-off - 5 ore în urmă
Prima campanie de colectare de deșeuri voluminoase din acest an în Baia Mare - 6 ore în urmă
Incendiu pe Dealul Minei, în Baia Sprie - 7 ore în urmă
Clipa de natură - 8 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în comuna Fărcașa, în 24 martie - 8 ore în urmă
Momente de recreere și dezvoltare la Centrul de Zi Esperando din Baia Mare - 8 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încearcă să spargă gheața și să obțină prima victorie din campionat - 9 ore în urmă
Familia Nemeș va aduce momente speciale în cadrul concertului de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 9 ore în urmă
A murit legendarul Chuck Norris - 9 ore în urmă
Lucescu a anunțat lotul pentru barajul de calificare cu Turcia - 10 ore în urmă
Acțiuni concrete antidrog, aplicate în Sighetu Marmației
Acțiuni concrete antidrog, aplicate în Sighetu Marmației
Autoritățile locale arată că iau măsuri concrete, în cadrul unor acțiuni comune, pentru a combate una dintre cele mai grave și periculoase probleme cu care se confruntă societatea, consumul de droguri în rândul tinerilor
Concret, a avut o întâlnire, pe tema consumului de droguri, cu directorii unităților de învățământ din al doilea municipiu al Maramureșului, la care au luat parte: reprezentantul Serviciului de Combatere a Crimei Organizate Maramureș, a Biroului Siguranță Școlară din cadrul IPJ Maramureș, Poliția și Jandarmeria Sighetu Marmației, precum și reprezentanți ai Poliției locale. Se pare că a fost o întâlnire la care s-a discutat deschis și fără menajamente despre problemele cu care unitățile școlare se confruntă.
„Prima și cea mai importantă măsură, este securizarea accesului în unitățile școlare! În acest sens Primăria și Consiliul local vor veni în sprijinul școlilor. În școală intră doar cine învață, predă sau este abilitat, iar copiii nu au ce căuta pe străzi sau în baruri în timpul orelor de curs! Forțe de ordine, administrație, școală, familie este principalul organism care trebuie să funcționeze ca o adevărată echipă pentru a face față provocărilor. Stimați profesori, nu ezitați să apelați numărul unic de urgență 112 ori de câte ori constatați că a apărut o situație pe care nu o puteți gestiona în școală! Stimați părinți, pentru binele copiilor, colaborați cu școala, cu profesorii, cu diriginții, iar dacă vă este prezentată o situație sensibilă care-l privește pe copilul dumneavoastră, cereți sprijin, nu vă rușinați! Doar împreună vom reuși în acest demers!”, arată primarul Vasile Moldovan.
C.Ț.















