Caz de dispariție în Baia Mare: autoritățile fac apel la populație - 4 ore în urmă
Premianții Ligii 4 – juniori U19 - 5 ore în urmă
Un jurnalist de la „The Times”, în documentare la ITPF Sighet - 7 ore în urmă
Cupa „Codrului”, organizată de Școala Gimnazială Băsești: profesori din școlile partenere s-au reunit pe terenul de fotbal - 8 ore în urmă
„Danțu’ la șură” revine la Băsești pe 5 iulie - 8 ore în urmă
„MândrIE Maramureșeană” revine la Muzeul Satului Baia Mare: trei zile de tradiție, muzică și experiențe autentice - 9 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” continuă experiența ECMO: un caz critic tratat prin terapie de oxigenare extracorporeală - 9 ore în urmă
Cercetări ale polițiștilor în cazul unui adolescent găsit fără suflare în Groșii Țibleșului - 10 ore în urmă
„SCURT ISTORIC”, expoziție a elevilor de la Colegiul de Arte Baia Mare - 11 ore în urmă
„Tradiție. Educație. Comunitate. Viitor.”: Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” a marcat cinci decenii de activitate educațională - 11 ore în urmă
Acțiune deosebită de plantare arbori la Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 Baia Sprie
Acțiune deosebită de plantare arbori la Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 Baia Sprie
Cei mici trebuie să învețe de mici să iubească natura, tocmai de aceea orice acțiune realizată în acest sens este de bun augur.
Din momentul în care au realizat și dat în folosință cel de-al doilea imobil al căminului, autoritățile și-au dorit să facă și curățenie în curtea interioară. Ca atare, s-au gândit că cel mai bun lucru ar fi plantarea de arbori și amenajarea unui mic parc dendrologic, de care să se ocupe preșcolarii, îndrumați de cadrele didactice de la cămin. Astfel, s-ar realiza oaza verde necesară între blocuri, un loc de relaxare și oxigenare în centrul orașului.
„Azi am reușit să organizăm activitatea și, din reactiile copiilor, consider ca a fost un real succes. Din partea Ocolului Silvic Baia Sprie l-am invitat pe domnul Roman Bogdan care le-a vorbit copiilor despre caracteristicile fiecarei specii și le-a arătat cum se plantează. Mare le-a fost entuziasmul celor care și-au dorit să pună și ei mânuțele și să ajute. A fost un efort comun care va rămâne în amintirea copiilor. Vor ști peste ani că ei sunt cei care au plantat stejari, brazi, platani, frasini, carpeni, arțari, castani, pini. Copilașii au plantat și flori, au lucrat pe ateliere, străduindu-se să se aplice în creatiile și activitățile lor iubirea pentru natură. Felicitările mele pentru modul în care personalul căminului s-a mobilizat în coordonarea și supravegherea copiilor. Ne revedem la primăvară să vedem care copăcei s-au prins și ce mai plantăm în completare”, arată primarul Alin Sebastian Bîrda.
C.Ț.
















