Sighetu Marmației, pe harta mobilizării globale de World Cancer Day - 2 minute în urmă
„Cititul ne aduce împreună”: activitățile educative dedicate lecturii au reunit grupuri de elevi și preșcolari la Biblioteca Județeană - 10 minute în urmă
Tranzacția privind Piețele Izvoarele, Albina și Bilașcu din Baia Mare se apropie de final - 27 minute în urmă
Starea drumurilor în Maramureș - 42 minute în urmă
5 februarie 1953, a murit Iuliu Maniu - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 5 februarie 2026 - 2 ore în urmă
Victorie pentru CS Minaur în fața Rapidului - 12 ore în urmă
Breb se pregătește de sărbătoare: Jocul Satului adună feciorii și fetele la Căminul Cultural - 14 ore în urmă
Un mesaj al naționalei pentru suporteri - 14 ore în urmă
Coașul păstrează tradiția: Se organizează șezătoare pe 14 februarie - 14 ore în urmă
Un maramureșean s-a prezentat la vamă cu o mașină care avea ITP fals
În 15 august, în jurul orei 21.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Sighetu Marmației s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de frontieră, pe sensul de intrare în România, un cetățean român, domiciliat pe raza județului Maramureș.
Bărbatul, în vârstă de 55 de ani, conducea un autoturism marca Volkswagen, an de fabricație 2000, având aplicate plăcuțe de înmatriculare specifice Franței.
Existând suspiciuni în ceea ce privește autenticitatea colantului ITP aplicat pe certificatul de înmatriculare s-au efectuat verificări suplimentare, în urma cărora s-a constatat că acesta nu prezintă elemente de formă și fond ale unuia autentic, fiind fals.
Bărbatului i s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de uz de fals, complicitate la fals material în înscrisuri oficiale, fals material în înscrisuri oficiale.











