Hramul Mănăstirii Petrova: Credincioșii sunt invitați la rugăciune de sărbătoarea Sfântului Pantelimon - 1 oră în urmă
Centenarul bisericii din Ilba, sărbătorit prin Sfânta Liturghie oficiată de PS Părinte Timotei Sătmăreanul - 2 ore în urmă
O localnică din comuna Giulești a împlinit un secol de viață - 2 ore în urmă
O săptămână de neuitat pentru elevii premiați ai Școlii Profesionale Fărcașa, în tabără la Cumpăna - 6 ore în urmă
Sighetu Marmației face un nou pas spre un oraș verde: 10 stații de încărcare pentru mașini electrice - 7 ore în urmă
Consultații optometrice gratuite la Tăuții Măgherăuș - 7 ore în urmă
Copii și tineri din Satu Nou de Sus, reuniți la Școala de vară „Împreună spre Hristos” - 7 ore în urmă
Picnicul pentru Alăptare revine în Baia Mare: Două zile de activități, conferințe și sprijin pentru familii - 7 ore în urmă
26 iulie 1921, a intrat în vigoare Tratatul de la Trianon - 8 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 26 iulie 2026 - 9 ore în urmă
Unde mai ascund contrabandiștii țigările? Sub airbag-ul mașinii!
Azi dimineață, o patrulă de la SPF Sarasău a observat mai multe persoane care transportau către interiorul țării colete voluminoase. Dar și persoanele au onservat patrula, așa că au lăsat coletele și au fugit către teritoriul ucrainean. Coletele conțineau 6000 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană, în valoare de 70.200 de lei. au ridicate în vederea confiscării. Și polițiștii de frontieră de la SPF Valea Vișeului au descoperit, două colete care conțineau 1.000 pachete cu țigări de proveniență ucraineană, în valoare de 11.700 lei. Toate țigările au fost ridicate în vederea confiscării.
Ieri la prânz, un echipaj al poliției de frontieră din al SPF Sighetu Marmației a oprit, în Crăciunești, un autoturism marca Volkswagen Golf în care se aflau două persoane (de 51, respectiv de 22 de ani). La verificare, în bordul mașinii au fost descoperite 501 pachete cu țigări de proveniență ucraineană, care erau ascunse sub airbag-ul autoturismului. Țigările, în valoare de 5.900 lei, au fost ridicate în vederea confiscării, iar autoturismul folosit la transportul acestora a fost indisponibilizat până la finalizarea cercetărilor.
Foto: polițiadefrontieră.ro














