În această seară, Luna Plină va domina cerul de vară - 10 ore în urmă
Cristina Virga, o tânăra cu rădăcini românești, a devenit Miss Roma 2026 - 10 ore în urmă
Incredibil! Mesaje ofensatoare și vopsea neagră pe statuile Fecioarei Maria de la Medjugorje - 11 ore în urmă
Noi reguli pentru declarațiile de avere ale demnitarilor și funcționarilor publici - 12 ore în urmă
Sportivi din Baia Mare, pe podium la Competiția Internațională de Wing Chun din China - 13 ore în urmă
Apel umanitar pentru o tânără mamă din Sighetu Marmației care se pregătește pentru un transplant de măduvă - 14 ore în urmă
Breb: 12 case tradiționale, readuse la viață - 14 ore în urmă
Mircea Lucescu, legenda fotbalului românesc, ar fi împlinit astăzi 81 de ani - 14 ore în urmă
Colaborare instituțională pentru copii: Ziua Porților Deschise la ITPF Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
Deliciile copilăriei la Centrul CASPEV: Copiii și senioarele din Baia Mare au preparat pancove împreună - 17 ore în urmă
Poliţiştii au acţionat şi în weekend: s-au dat amenzi, au fost reținute permise și s-au confiscat lemne
Poliţiştii maramureşeni au acţionat în weekend pe drumurile publice de pe raza întregului judeţ, atât pentru verificarea respectării prevederilor Ordonanţelor Militare, cât şi pentru prevenirea producerii accidentelor rutiere şi identificarea şoferilor care comit infracţiuni la regimul circulaţiei rutiere. Astfel, echipajele de poliţie au fost prezente în Cavnic, Dragomireşti, Sighetu Marmaţiei, Ocna Şugatag, Baia Sprie, Borşa, Fărcaşa, dar şi pe raza de competenţă a Secţiilor de Poliţie Rurală Leordina şi Suciu de Sus.
Peste 500 de autovehicule au fost oprite, iar şoferii şi pasagerii au fost verificaţi. Pentru abaterile de la prevederile OUG 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, poliţiştii au aplicat 57 de amenzi. De asemenea, au fost reţinute patru permise de conducere şi a fost retras un certificat de înmatriculare.
Totodată, în cadrul activităţilor desfăşurate a fost depistat un bărbat de 42 de ani, care transporta cu o autoutilitară material lemnos dinspre localitatea Câmpulung la Tisa înspre localitatea Sarasău. Şoferul nu a putut prezenta documentele legale, astfel că aproape 10 mc de lemn, în valoare de peste 1.600 lei, a fost ridicat în vederea confiscării, iar bărbatul a fost amendat.














