Ziua Internațională a Poeziei, sărbătorită la Sighetu Marmației - 2 minute în urmă
Sportivii Școlii de Handbal Club Sportiv Fărcașa, rezultate remarcabile la Bistrița - 1 oră în urmă
Carla Marchiș a urcat pe prima treaptă a podiumului în cadrul concursului de șah clasic desfășurat la Bicaz - 2 ore în urmă
Echipa de juniori 4 a Academiei de Handbal Minaur s-a calificat la Turneul semifinal - 3 ore în urmă
15 milioane de lei pentru Catedrala „Sfânta Treime” din Baia Mare, dar fără susținere unitară la vot - 3 ore în urmă
Baia Mare găzduiește Olimpiada Națională de Religie Catolică în aprilie 2026 - 3 ore în urmă
Zeci de hectare de teren afectate de incendii de vegetație în ultimele zile în Maramureș - 3 ore în urmă
Clubul Sportiv Red&Black Dance din Baia Mare a cucerit podiumul competiției Black Swan Dance de la Ploiești - 3 ore în urmă
Tradiții care unesc: „Atelierul de încondeiat ouă” ediția a III-a, revine la Seini - 4 ore în urmă
Rezultate frumoase obținute de DanceLight Baia Mare la „Cupa Dance with Attitude” din Cluj-Napoca - 4 ore în urmă
Patru pompieri militari au fost avansați în grad înainte de termen
Astăzi, 29 noiembrie, la sediul ISU Maramureș a avut loc un simpozion dedicat Zilei de 1 Decembrie și fruntașului Marii Uniri de la 1918, Gheorghe Pop de Băsești, al cărui nume îl poartă inspectoratul maramureșean. Activitatea a fost organizată în colaborare cu Direcția Județeană a Arhivelor Naționale și Muzeul Județean de Istorie și Arheologie. În cadrul ceremonialului militar, organizat tot cu această ocazie, s-au depus coroane de flori la bustul celui care a dat citire Declarației de Unire în anul 1918.
De asemenea, inspectorul șef al ISU Maramureș, colonel Pavel Baltaru, a dat citire ordinului de înaintarea în grad, înaintea expirării stagiului minim, a patru cadre militare ale inspectoratului, 2 ofițeri și 2 subofițeri.


















